Peru sprzedało 100-letnie obligacje pomimo politycznego chaosu

opublikowano: 24-11-2020, 06:08

Peru pozyskało 4 mld USD ze sprzedaży obligacji, w tym 100-letnich, pomimo tego, że kraj ma już trzeciego prezydenta w tym miesiącu.

Sprzedaż obligacji nastąpiła niedługo po fali ogólnokrajowych protestów po usunięciu z urzędu prezydenta Martina Vizcarry, spadku wartości waluty Peru do rekordowo niskiego poziomu i rezygnacji Manuela Merino, następcy Vizcarry.

- Niezależne od politycznych wydarzeń, inwestorzy mają zaufanie do instytucji finansowych naszego kraju – powiedział Jose Olivares, zarządzający długiem Peru w Ministerstwie Finansów. – Kiedy myślą o obligacjach Peru, uważają je za aktywa bez ryzyka – dodał.

Możliwe także, że chciwość wygrała ze strachem na rynku złaknionym dodatnich rentowności. Sprzedane 12-letnie obligacje Peru oferowały 100 pkt. bazowych powyżej rentowności obligacji USA, w przypadku papierów 40-letnich spread wynosił 125 pkt. i 170 pkt. w przypadku papierów 100-letnich, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Olivares ujawnił, że popyt wynosił 15 mld USD. Powiedział, że jego zespół wykorzystał okazję, którą była poprawa nastrojów w ubiegłym tygodniu po tym jak parlament zdecydował, że Francisco Sagasti do lipca będzie prezydentem Peru.

Shamaila Khan, dyrektor ds. długu gospodarek wschodzących w AllianceBernstein w Nowym Jorku zwraca uwagę, że Peru jest jednym z najmniej zadłużonych krajów regionu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane