PGE i PGNiG zainteresowane kupnem tylko polskich aktywów Fortum

  • PAP
opublikowano: 16-11-2020, 19:03

Polska Grupa Energetyczna i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo są zainteresowane przejęciem tylko polskich aktywów grupy Fortum - poinformowały spółki w poniedziałkowych komunikatach. Pod koniec października firmy informowały, że interesują się także przejęciem aktywów w krajach bałtyckich.

“Przedmiotem zmodyfikowanej oferty jest nabycie działalności ciepłowniczej prowadzonej przez Fortum Holding B.V. wyłącznie w Polsce. Jednocześnie PGNiG informuje, że Partnerzy zrezygnowali z zamiaru nabycia aktywów Grupy Fortum prowadzących działalność na terenie Estonii, Litwy i Łotwy oraz udziału w konsorcjum inwestycyjnym z PFR Inwestycje FIZ oraz IFM Investors Pty Ltd” - napisano w komunikacie PGNiG. Podobny komunikat opublikowała w poniedziałek PGE.

Dodano, że partnerzy będą kontynuować wspólne prace zmierzające do złożenia oferty wiążącej.

Ints Kalnins / Reuters / Forum
Ints Kalnins / Reuters / Forum

PGE i PGNiG poinformowały 27 października tego roku o złożeniu wstępnej, niewiążącej oferty nabycia - wraz z funduszem zarządzanym przez PFR udziałów w aktywach ciepłowniczych i chłodniczych firmy Fortum. Wtedy spółki podały, że chodzi o aktywa w Polsce i krajach bałtyckich.

Jak podały wtedy spółki, ofertę złożyło konsorcjum, w skład którego, obok PGE i PGNiG wchodzą fundusz PFR Inwestycje FIZ, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju, oraz australijski fundusz inwestycyjny IFM Investors Pty Ltd.

Jak poinformowały PGE i PGNiG w poniedziałkowych komunikatach, polska spółka zależna, należąca do Fortum Holding B.V., prowadzi działalność związaną głównie z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą ciepła oraz wytwarzaniem energii elektrycznej.

Fortum to koncern, w którym nieco ponad 50 proc. akcji ma rząd Finlandii. Działa w Szwecji, Norwegii, krajach bałtyckich, Polsce, Rosji i Indiach. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu ciepła, chłodu i energii elektrycznej. W Polsce ma m.in. elektrociepłownie w Częstochowie, Bytomiu i Zabrzu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane