PGE pracuje nad budową nowoczesnej sieci łączności dla energetyki

  • PAP
opublikowano: 12-11-2020, 15:14

PGE pracuje nad wdrożeniem nowoczesnej sieci łączności przeznaczonej dla sektora energetycznego, niezbędnej przy realizacji strategii niskoemisyjnej - podała w czwartek spółka. Dodano, że w 2021 r. ogłoszone zostaną przetargi na dostawę sprzętu i infrastruktury dla sieci.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE
Wojciech Dąbrowski, prezes PGE
fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Spółka wyjaśniła, że chodzi o prace nad programem LTE450, czyli budową sieci LTE w przeznaczonym dla sektora energii pasmie 450 MHz.

Jak poinformowano, przeprowadzone zostały testy przedwdrożeniowe, rozwijana jest także współpraca z instytucjami rządowymi oraz operatorami systemów energetycznych i gazowych. "Do końca 2020 roku zakończą się testy biznesowe LTE-M (technologii łączności dla urządzeń), a w 2021 roku zostaną ogłoszone przetargi na dostawę sprzętu i infrastruktury dla sieci LTE450" - poinformowano.

PGE podkreśla, że taka sieć jest niezbędna przy realizacji strategii niskoemisyjnej. "Nowa strategia Grupy PGE zakłada transformację zmierzającą w kierunku uzyskania neutralności klimatycznej Grupy do 2050 roku poprzez realizację inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową" - podano.

W ocenie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego nowy system łączności będzie przede wszystkim wsparciem dla integracji odnawialnych źródeł energii oraz energetyki rozproszonej i magazynów energii. "LTE jest technologią sprawdzoną nie tylko w energetyce i obecnie bardziej rozwiniętą niż standard 5G, który dopiero zyskuje na popularności. To wpływa na atrakcyjność kosztów inwestycji w sieć LTE450 dzięki globalnym korzyściom skali" - powiedział, cytowany w komunikacie.

Spółka podała, że harmonogram prac zakłada uruchomienie podstawowych usług w sieci LTE450, jak również rozbudowę zasięgu w Polsce oraz wdrażanie i rozwój nowych usług np. Internetu Rzeczy.

Grupa PGE poinformowała, że w 2021 r. planuje uruchomić postępowania zakupowe kluczowych komponentów infrastruktury sieci.

"Na obecnym etapie projektu Grupa PGE prowadzi prace nad przygotowaniem specjalistycznych ekspertyz i opinii technicznych w zakresie obiektów należących do PGE Dystrybucja, które będą używane w pierwszej kolejności do budowy sieci na etapie wdrożenia produkcyjnego" - wyjaśniono.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane