PGE zbuduje stacje tankowania wodoru
opublikowano: 15-02-2016, 18:19
Nawet 360 mln zł – tyle Polska Grupa Energetyczna zamierza przeznaczyć w najbliższych latach na innowacyjne projekty. Stworzy magazyn energii i stacje tankowania wodoru.
Polska Grupa Energetyczna (PGE) już w ubiegłym roku ogłosiła, że do 2020 r. na innowacje będzie przeznaczać co najmniej 1,5 proc. skonsolidowanego zysku netto rocznie. A z obecnych wyliczeń wynika, że nakłady na nowatorskie projekty mogą wynieść w tym czasie nawet 270-360 mln zł.
Pieniądze te PGE zamierza przeznaczyć m.in. na budowę magazynu nadwyżek energii wytwarzanej w należących do grupy wiatrakach. Ten projekt jest realizowany wspólnie z Gaz-System, operatorem systemu przesyłu gazu – umowa dotycząca budowy instalacji „Power-to-Gas” została podpisana w maju 2015 r.
- Grupa PGE stawia sobie za cel poszukiwanie innowacyjnych projektów podnoszących wartość przedsiębiorstwa. Nawiązanie współpracy z Gaz-Systemem pozwoli połączyć operacyjnie infrastrukturę energetyczną i gazową z korzyścią dla obu partnerów oraz na rzecz poprawy poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa – wyjaśnia Marek Woszczyk, prezes PGE.
Magazynowanie energii będzie możliwe dzięki procesowi elektrolizy - uzyskany tą drogą wodór zostanie przesłany do sieci gazowej i wykorzystany jako zeroemisyjny nośnik energii.
Dodatkowo PGE zamierza uruchomić demonstracyjne stacje tankowania wodoru (HRS) dla samochodów osobowych oraz autobusów. Pojawią się w Warszawie i w Poznaniu. Projekt zostanie zrealizowany z Instytutem Transportu Samochodowego.
- Uwzględniając fakt, że wodór możemy pozyskać w procesie elektrolizy w naszych elektrowniach, docelowo tych opartych o odnawialne źródła energii, to technologia napędzania pojazdów jest dla nas szczególnie interesująca – dodaje Marek Woszczyk.
Stacje zostaną zbudowane w ramach europejskiego projektu HIT – 2 – Corridors. Jego celem jest utworzenie w Europie jednolitej infrastruktury, pozwalającej na wykorzystanie wodoru jako paliwa.
© ℗