Czytasz dzięki

PGNiG chce podjąć kroki prawne ws. dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem Opal

PAP
opublikowano: 09-11-2016, 15:35

PGNiG chce podjąć wszelkie możliwe kroki prawne w związku ze zwiększeniem dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem Opal - powiedział podczas konferencji prasowej prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Piotr Woźniak
Zobacz więcej

Piotr Woźniak Marek Wiśniewski

"Podtrzymujemy deklarację co do podjęcia kroków prawnych w zależności od treści dokumentu zawierającego decyzje" - poinformował prezes.

Dodał, że jak na razie dokument ten nie został opublikowany. Spółka opiera się jedynie na doniesieniach prasowych.

"Apelujemy do Komisji o jak najszybsze opublikowanie tej decyzji" - powiedział.

PGNiG podjął już współpracę z jedną z kancelarii prawnych. Spółka chce rozpocząć działania zmierzające do zablokowania kroków podjętych przez Komisję i Gazprom.

"Gazprom nie ukrywa, że od 2019 r. Chce wyłączyć przesył na Ukrainę i najwyraźniej do tego dąży" - poinformował Woźniak.

"Z tego wynika, że będziemy odcinani od dostaw ze Wschodu, by mieć dostęp do gazu z zachodu" - dodał.

Równolegle strona polska otrzymała prośbę, by w ramach budowanego interkonektora Stork II na granicy z Czechami został wyłączony rewers z północy na południe.

"Oznacza to, że cała zdolność przesyłowa tego połączenia służyłaby wyłącznie tłoczeniu gazu do Polski" - powiedział Woźniak.

Prezes poinformował, że wyjeżdża w czwartek na Ukrainę, by prowadzić rozmowy z tamtejszymi partnerami.

"Zależy nam na skoordynowaniu stanowisk wobec tego niekorzystnego dla nas wydarzenia" - wyjaśnił.

Zgodnie z zapowiedziami planowane jest zwiększenie dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem OPAL do poziomu 80 proc. Tym samym z gazociągu Nord Stream 1 Gazprom będzie mógł wprowadzić do Niemiec o ponad 20 mld m sześc. gazu więcej niż był w stanie zatłoczyć do tej pory.

OPAL to gazociąg przesyłowy biegnący na terenie Niemiec równolegle do polsko-niemieckiej granicy o maksymalnej przepustowości ok. 35 mld m sześc. Stanowi przedłużenie gazociągu Nord Stream 1. Punkt wejścia znajduje się nad Morzem Bałtyckim w miejscowości Greifswald, a wyjście na granicy niemiecko-czeskiej w miejscowości Brandov.

PGNiG zamierza podjąć także kroki odnośnie ewentualnej decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej rezygnacji z nałożenia na Gazprom kar za łamanie przepisów konkurencji na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane