PGNiG dostarczyło w poniedziałek rekordową ilość gazu

  • PAP
opublikowano: 19-01-2021, 19:41

81 mln m sześc. gazu dostarczyło odbiorcom PGNiG podczas poprzedniej doby gazowej - od godz. 6 w poniedziałek do 6 we wtorek. To nowy rekord dobowych dostaw - poinformowała we wtorek spółka. Wzrost zużycia gazu to efekt fali mrozów.

W efekcie niskich temperatur wzrosło zapotrzebowanie na gaz do ogrzewania wśród odbiorców indywidualnych, na wysokim poziomie pozostaje także zużycie gazu przez odbiorców przemysłowych - wskazało PGNiG.

Poprzedni rekord zużycia zanotowano zimą 2018 r. Najwyższe dobowe zużycie gazu ziemnego przez odbiorców PGNiG wyniosło wówczas ok. 78,8 mln m sześc.

fot. PGNiG
fot. PGNiG

„Dzięki zapasom gazu w podziemnych magazynach w Polsce i za granicą, jak również dzięki rozwijanej wciąż dywersyfikacji dostaw oraz rezerwacji mocy w gazociągach krajowych i transgranicznych, możemy elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby klientów” – podkreślił prezes PGNiG Paweł Majewski.

Jak podała spółka, obecne wysokie potrzeby pokrywane są z wydobycia krajowego, z importu z Rosji, Niemiec i Czech, dostawami LNG m.in. z Kataru i USA, a także z zapasów z podziemnych magazynów gazu w Polsce i na Ukrainie.

W poprzedniej dobie gazowej rekordowe zapotrzebowanie odnotował także operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Popyt wyniósł ok. 88 mln m sześć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane