PGNiG: połączenie z PKN Orlen wzmocni rynek, możliwości inwestycji i negocjacji

  • PAP
opublikowano: 10-10-2022, 18:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Połączenie z PKN Orlen znacząco wzmocni krajowych rynek, pozwoli na zwiększenie możliwości inwestycyjnych, oraz poprawi pozycję negocjacyjną połączonego koncernu - poinformowało PGNiG. W poniedziałek akcjonariusze spółki przegłosowali połączenie z Orlenem.

Połączenie z PKN Orlen znacząco wzmocni rynek gazowo-paliwowo-energetyczny Polski, pozwoli na zwiększenie możliwości inwestycyjnych oraz realizację szeregu synergii operacyjnych, a także poprawi pozycję negocjacyjną połączonego koncernu – zarówno w przypadku zakupu surowców, jak i wzmocnienia pozycji na międzynarodowym rynku obrotu paliwami i energią - podało PGNiG w komunikacie.

"Łączymy siły w wyjątkowo trudnym momencie dla globalnych rynków paliwowo-energetycznych. Warunki gospodarcze, w jakich przyszło nam działać, gwałtowne wahania na rynkach surowcowych, wyzwania związane z transformacją energetyczną wymagają od nas konsekwencji i odważnych decyzji oraz starannego określania priorytetów i wykorzystywania szans na dalszy rozwój potencjału i kompetencji PGNiG, w kluczowych dla spółki obszarach. Dlatego z satysfakcją przyjmuję decyzję podjętą przez akcjonariuszy PGNiG" – powiedziała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak, cytowana w komunikacie.

Według PGNiG, konsolidacja firm da impuls do dynamicznego rozwoju koncernu, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju, a w konsekwencji również polską gospodarkę. Łącząc doświadczenia i kapitał obu podmiotów, znacznie poszerzona zostanie oferta kompleksowych usług dla klientów multikoncernu, zarówno biznesowych, jak i indywidualnych.

Pracownicy Grupy Kapitałowej PGNiG swoim doświadczeniem i wiedzą będą wspierać rozwój centrów kompetencyjnych, w szczególności z obszaru poszukiwania i wydobycia węglowodorów, dystrybucji i magazynowania gazu oraz wytwarzania ciepła i energii elektrycznej - podkreśliła spółka. w jej ocenie, w wyniku połączenia działalność upstreamu PGNiG będzie się rozwijać, a integracja tego obszaru w ramach nowego koncernu umożliwi wzrost wydobycia, ułatwi pozyskanie perspektywicznych złóż i będzie szansą do dynamicznego rozwoju spółek serwisowych w całej grupie. Wszystkie koncesje na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobycie węglowodorów pozostaną w połączonym podmiocie - podkreślono.

Jak przypomniało PGNiG, dysponuje największą w Europie, liczącą ponad 190 tys. kilometrów siecią dystrybucyjną, jest też jedynym podmiotem w kraju posiadającym podziemną infrastrukturę magazynową dla gazu ziemnego. Takie szczególne zasoby nie tylko pozwalają rozwijać rynek gazu ziemnego w Polsce, ale także umożliwią realizację projektów wodorowych i biometanowych - ocenia spółka. Jak podkreśliła, ważnym wkładem w rozwój i dywersyfikację działalności nowego koncernu będzie silna pozycja spółki w produkcji energii elektrycznej i ciepła. PGNiG posiada duże doświadczenie w zakresie eksploatacji jednostek wytwórczych oraz dystrybucji ciepła systemowego, te doświadczenie będzie cenne dla wzmocnienia pozycji koncernu multienergetycznego w sektorze ciepłowniczym - zaznaczono.

Proces połączenia jest realizowany we współdziałaniu i w uzgodnieniu ze stroną społeczną, a pracownicy PGNiG i Grupy Kapitałowej PGNiG są informowani o przebiegu procesu połączenia na każdym jego etapie - podkreśliła spółka.

Akcjonariusze PGNiG podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki przegłosowali w poniedziałek jej połączenie z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą padło ponad 99,99 proc. oddanych głosów, reprezentujących 85,83 proc. akcjonariuszy PGNiG.

Uchwała przewiduje połączenie spółki z PKN Orlen poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG, obejmującego wszystkie aktywa i pasywa na PKN Orlen w zamian za akcje, które PKN Orlen wyda akcjonariuszom spółki zgodnie z postanowieniami planu połączenia spółek. Plan ten przewiduje, że w zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.

Rząd na połączenie Orlenu i PGNiG zgodził się 26 września. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane