Pięć nazwisk oficerów i współpracowników WSI w bankach

opublikowano: 16-02-2007, 17:22

Pięć nazwisk oficerów i współpracowników Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy pracowali w bankowości, pojawiło się w opublikowanym w piątek raporcie z weryfikacji WSI.

Pięć nazwisk oficerów i współpracowników Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy pracowali w bankowości, pojawiło się w opublikowanym w piątek raporcie z weryfikacji WSI.

Wymieniono nazwisko dziennikarza i informatora WSI, a potem tajnego współpracownika "zwolnionego z obowiązku podpisu pod deklaracją współpracy", Andrzeja Ledwocha, który w połowie lat 90. był rzecznikiem BGŻ. Ledwoch w rozmowie z PAP nie skomentował raportu.

Jest też nazwisko oficera WSI Tomasza Wróbla, który był dyrektorem biura marketingu klienta korporacyjnego PKO BP. Od trzech lat nie pracuje on w tym banku.

Inna wymieniona osoba, jako "współpracownik niejawny" WSI, to Grzegorz Grabowski, który miał prowadzić "działalność typowniczą" w BRE Banku.

Wymieniony jest też Borys Kisler (w innym miejscu - Adam Kisler), który "jako dyrektor Kredyt Banku utworzył oddział w Gdyni w celu ustanowienia swojego oficera prowadzącego dyrektorem". Kisler jest również wymieniany jako dyrektor oddziału Kredyt Banku w Gdańsku, a wcześniej - pracownik oddziału tego banku w Kaliningradzie. Na str. 111 raportu napisano o jego "działalności mafijnej". Jako dyrektor oddziału Kredyt Banku w Gdyni jest też wymieniany ppłk Leszek Fiertek, st. oficer zarządu II WSI.

W raporcie napisano też, że 17 współpracowników umieściły wojskowe służby specjalne z czasów PRL w bankach i firmach ubezpieczeniowych. Wg raportu, po roku 1990 w administracji państwowej i aparacie handlu zagranicznego WSI dysponowały ponad 2,5 tysiącem współpracowników i oficerów.

Raport podaje, że 5 współpracowników było zatrudnionych w Banku Handlowym w Warszawie, 4 - w Pekao SA, 3 - w Narodowym Banku Polskim, 2 - w innych bankach. Trzy osoby miały pracować w sektorze ubezpieczeniowym. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane