Pierwsza część sesji w USA przyniosła głównie wzrosty

Marek Druś
opublikowano: 04-06-2001, 19:04

Na giełdzie w USA, po trwającym ok. dwie godziny spadku wartości głównych indeksów, ponownie przewagę uzyskali kupujący.

Podczas poniedziałkowej sesji wyraźnie ścierają się dwie opcje, reprezentowane przez inwestorów. Pierwsza – optymistyczna - korzysta z ostatniej wypowiedzi Alana Greenspana, który podczas telekonferencji z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zgromadzonymi w Singapurze, nie wykluczył możliwości kolejnych cięć stóp procentowych wobec niewielkiego zagrożenia inflacyjnego.

Druga, pesymistyczna, patrzy głównie na ostatnie informacje ze spółek, m.in. Sun Microsystems, EMC czy Cypress Semiconductor, które wskazują na dalsze pogorszenie ich wyników finansowych.

Cypress Semiconductor poinformował w poniedziałek, że jego zyski po drugim kwartale będą mniejsze od prognozowanych. Pogorszyło to nastroje wokół innych, znacznych producentów chipów. W dół poszły kursy m.in. Intela, AMD i Applied Materials.

Najbardziej drożejącym komponentem Dow Jonesa są akcje Hewlett-Packarda. Inwestorzy nie przejęli się ostatnimi informacjami o znalezieniu się spółki poza aliansem największych firm produkujących serwery i cyfrowe systemy gromadzenia i obróbki danych, którego celem jest dostosowanie ich produktów do współpracy w dowolnych konfiguracjach sprzętowych. W skład aliansu weszły IBM, Compaq i EMC. Poza nim, oprócz Hewlett-Packarda, znalazł się Sun Microsystems, którego akcje kontynuują zeszłotygodniowy, blisko 20 proc. spadek kursu.

Największe zniżki kursów wśród spółek wchodzących w skład Dow Jonesa notują papiery General Motors, Coca-Cola, McDonalds i Wal-mart.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pierwsza część sesji w USA przyniosła głównie wzrosty