Pierwsza kwartalna strata Goldman Sachs od sześciu lat

Ostatni kwartał 2017 r. bank inwestycyjny Goldman Sachs Group nie zaliczy do udanych pod względem wyniku netto. Amerykański gigant odnotował bowiem stratę, pierwszą od sześciu lat, donosi Reuters.

Powodem ujemnego wyniku były przede wszystkim ogromne opłaty związane z podatkami.

Goldman Sachs, fot.:Bloomberg
Zobacz więcej

Goldman Sachs, fot.:Bloomberg

Z powodu sięgających 4,2 mld USD opłat wynikających ze zmian w kodeksie podatkowym w czwartym kwartale 2017 r. strata banku wyniosła 2,14 mld USD co daje 5,51 USD na akcję. Rok wcześniej potentat zarobił 2,15 mld (5,08 USD na akcję).

Jednak po wyłączeniu czynników o charakterze jednorazowym, Goldman zarobił 5,68 USD na akcję. To wynik znacznie lepszy niż oczekiwali analitycy, których mediana prognoz zakładała wynik rzędu 4,91 USD.

Przychody z bankowości inwestycyjnej - w tym opłaty z tytułu IPO, underwritingu i doradztwa w zakresie fuzji i przejęć - wzrosły o 44,1 proc. do poziomu 2,14 mld USD. Przychody, w tym wynik z tytułu odsetek, spadły o 4,1 proc. do 7,83 mld USD, ale przekroczyły szacunkowe 7,61 mld USD.

Całkowite koszty operacyjne spadły o 1 procent do 4,73 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Pierwsza kwartalna strata Goldman Sachs od sześciu lat