Pierwszy chiński pasażerski odrzutowiec wszedł do służby

opublikowano: 28-06-2016, 12:13

Pierwszy zbudowany w Chinach pasażerski odrzutowiec rozpoczął we wtorek komercyjne loty, informuje The Wall Street Journal.

Pierwszy komercyjny lot ARJ21 odbył się na trasie Chengdu-Szanghaj. Trwał dwie godziny. Samolot może przewozić od 78 do 90 pasażerów. Jego zasięg wynosi ponad 2,2 tys. kilometrów.

ARJ21
Zobacz więcej

ARJ21 Bloomberg

ARJ21 miał powstać już w 2006 roku jednak prace nad nim przedłużyły się. Opóźniło się także jego wejście do służby. Chengdu Airlines otrzymały pierwszą maszynę w listopadzie ubiegłego roku. Zapowiadały, że rozpocznie ona loty w lutym. Okazało się, że ostatnie zgody przewoźnik otrzymał dopiero w ostatni piątek.

Choć Chińczycy uznają ARJ21 za całkowicie  „chiński”, to mówi się iż jego konstrukcja nawiązuje do amerykańskiego samolotu McDonnell Douglas MD-90 i zastosowano w nim dużo zagranicznych technologii, w tym awionikę Rockwell Collins, silniki General Electric. Skrzydło zaprojektowały ukraińskie zakłady Antonov.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, wsj.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy