Pimco: ograniczanie dźwigni finansowej w Chinach może być mniej intensywne

opublikowano: 05-04-2018, 07:47
aktualizacja: 05-04-2018, 07:47

Chińska kampania mająca na celu ograniczenie dźwigni finansowej, która doprowadziła rentowności obligacji do trzyletnich szczytów w 2017 r., może stać się mniej intensywna w tym roku, ponieważ tempo wzrostu gospodarki spada, ocenia Pacific Investment Management (Pimco).

Roland Mieth, menedżer portfela rynków wschodzących w Pimco, jednym z największych funduszy obligacyjnych na świecie, twierdzi, że Chiny osiągnęły znaczny postęp w zmniejszaniu zadłużenia w zeszłym roku. Ankieta przeprowadzona przez Bloomberg wśród ekonomistów wykazała, że oczekują oni większej stabilizacji, a całkowite zadłużenie prawdopodobnie wyniesie 260 proc. PKB na koniec 2018 r., porównywalnego do tego sprzed roku.

Zobacz więcej

PIMCO

Bloomberg

Złagodzenie podejścia mającego na celu zmniejszenie nadwyżki zadłużenia może pomóc obniżyć koszty finansowania, potencjalnie dając słabszym kredytobiorcom trochę oddechu po tym, jak inwestorzy stwierdzili, że spodziewają się większej liczby firm, które przestaną spłacać swoje zadłużenie w tym roku. 

Chińskie obligacje rządowe i korporacyjne w pierwszych trzech miesiącach 2018 r. przyniosły stopę zwrotu rzędu 1,9 proc., notując najlepszy kwartalny wynik od dwóch lat.

Nowym elementem w tym roku jest to, że pęd wzrostu gospodarczego prawdopodobnie zwolni, a gospodarka odnotuje rozwój na poziomie około 6,4 proc. wobec 6,9 proc. w roku 2017.  – ocenia Mieth. Dodaje, że "tempo finansowego delewarowania może być bardziej stopniowane i mniej intensywne niż przed rokiem."

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu