PIMCO: USA wygrywają „zimną wojnę walutową”

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 01-02-2018, 07:54
aktualizacja: 01-02-2018, 07:55

USA prowadzą i jak dotąd wygrywają „zimną wojnę walutową”, której celem jest osłabienie dolara, przekonuje Pacific Investment Management Co. (PIMCO).

Dolar osłabł o ok. 12 proc. od początku roku dzięki polityce monetarnej i fiskalnej, a także retoryce nakierowanej na spowodowanie spadku wartości amerykańskiej waluty, przekonuje Joachim Fels, globalny doradca gospodarczy PIMCO. Tymczasem banki centralne Japonii i Europy wstrzymując się od zdecydowanego przeciwdziałania w związku z obawami narastającego protekcjonizmu administracji Donalda Trumpa.

Zobacz więcej

youtube.com

- Zimne wojny nie są toczone w otwartych bitwach, na przykład w drodze interwencji walutowej, ale słowami i ukrytymi działaniami – twierdzi Fels. – Te działania wysyłają ukryty, ale bardzo wyraźny sygnał rynkom: celem jest słabszy dolar. Rynki zrozumiały ten sygnał – dodał.

Jego zdaniem, Ameryka będzie chciała słabszego dolara z powodu rosnącego deficytu handlowego. W tym samym czasie obawa protekcjonistycznej polityki administracji Donalda Trumpa powstrzyma głównych partnerów handlowych USA: Japonię i Europę od działań hamujących aprecjację ich walut.

- Słaby dolar może zostać z nami przez pewien czas. Zachęty dla protagonistów w zimnej wojnie walutowej nie uległy zmianie – twierdzi Fels.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / PIMCO: USA wygrywają „zimną wojnę walutową”