PIR spróbują odczarować PPP

  • Anna Pronińska
opublikowano: 04-02-2014, 00:00

Nawet 2 mld zł mogą popłynąć na projekty PPP. Pierwsza z dofinansowania skorzysta olsztyńska elektrociepłownia.

Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) porozumiały się z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie w sprawie modernizacji ciepłowni i budowy nowej elektrociepłowni. Inwestycja szacowana na 600 mln zł ma być realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), w której wyłoniony partner (w grze jest pięć podmiotów) będzie odpowiadać za zaprojektowanie, budowę, sfinansowanie i zarządzanie przedsięwzięciem przez określony czas. PIR mają być inwestorem pasywnym wnoszącym wkład gotówkowy

uzupełniający wkład partnera prywatnego. — To pierwszy projekt PIR realizowany wspólnie z jednostką samorządu terytorialnego w PPP. Spełnia nasze kryteria sektorowe zdefiniowane w polityce inwestycyjnej, bo mamy do czynienia z polityką samorządową i energetyką. Jest spełnione też kryterium aktywizacji kapitału prywatnego. Trzymając się tej zasady, możemy przyjąć, że zaangażowanie PIR w Olsztynie nie przekroczy 150 mln zł — mówi Mariusz Grendowicz, prezes PIR. W sumie na projekty PPP w Polsce PIR zamierzają przeznaczyć 2 mld zł.

— Minimalny poziom zaangażowania to 50 mln zł. Chcemy, by 1 zł z pieniędzy PIR generowało 4 zł inwestycji, a zatem minimalna wartość rozważanych projektów powinna wynosić 200 mln zł. Wówczas nasze zaangażowanie ma sens. Przecieramy ścieżkę PPP i chcemy je odczarować, pokazując, że kroki partnera publicznego są właściwe. To nasz istotny cel, jak też stworzenie wystandaryzowanego produktu, w którym można będzie zwiększyć możliwości inwestycyjne samorządów — mówi prezes PIR.

Podkreśla, że spółkę interesują PPP realizowane poprzez spółki celowe, tak jak w Olsztynie. Zdaniem Bartosza Mysiorskiego, wiceprezesa Fundacji Centrum PPP, projektów PPP w ramach spółki celowej jest niewiele.

— To, że takich struktur jest relatywnie mało, może być barierą. Jednak zaangażowanie PIR w projekty PPP z pewnością podniesie ich wiarygodność, bo spółka jest utożsamiana z rządem. Dzięki takiemu ruchowi także banki będą przychylniej patrzeć na finansowanie takich projektów PPP — mówi Bartosz Mysiorski. Uważa, że PIR mogą być zainteresowane projektami odpadowymi, transportowymi oraz w ochronie zdrowia.

— Zaangażowanie PIR w projekty PPP oceniam pozytywnie. Jeżeli nawet niewielka część budżetu PIR przeznaczonego na inwestycje zostanie zaangażowana w projekty PPP, będzie to z pewnością korzystne dla rynku partnerstwa w Polsce i uwiarygodni go w oczach innych inwestorów. To, co może być zastanawiające, to relacja PIR, zamawiającego i partnerów prywatnych uczestniczących w negocjacjach umowy o PPP — mówi Rafał Cieślak, radca prawny z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu