PiS gotowe do zawierania koalicji w samorządach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 14-11-2006, 17:42

PiS nie chce przenosić "nadmiernie ostrego konfliktu politycznego" do samorządów - stwierdził premier.

Premier Jarosław Kaczyński oświadczył we wtorek, że PiS jest gotowe do zawierania koalicji w samorządach. "Jeszcze raz wyciągamy rękę do wszystkich partii niekomunistycznych" - powiedział. Szef klubu PiS Marek Kuchciński poinformował, że oferta współpracy w samorządach skierowana jest przede wszystkim do PO, a także do PSL.

"Doszliśmy do wniosku, że trzeba podjąć jeszcze jedną próbę zmiany sytuacji, która tak bardzo szkodzi Polsce" - powiedział J.Kaczyński na wtorkowej konferencji prasowej. Ta sytuacja, to - jak powiedział - "wojna polityczna". "My tej wojny nie chcemy" - zadeklarował.

Szef rządu podkreślił, że PiS nie chce przenosić "nadmiernie ostrego konfliktu politycznego" do samorządów.

"PiS jest otwarte, jest gotowe do zawierania koalicji, jest gotowe do odłożenia tego wszystkiego, co dzieli i gotowe do wspólnej z innymi pracy nad tworzeniem sprawnych samorządów" - zaznaczył premier.

Jak dodał, PiS jest gotowe "do rozmowy generalnej, która by określiła ogólne reguły współpracy z poszczególnymi partiami i rozmów regionalnych, które będą się odnosiły tylko do konkretnej rady, czy też do konkretnego regionu Polski".

Kuchciński poinformował dziennikarzy, że oferta współpracy w samorządach, sformułowana we wtorek przez premiera, skierowana jest do wszystkich partii, które uzyskały dobry wynik w sejmikach wojewódzkich i innych jednostkach samorządu lokalnego, jednak przede wszystkim do PO i PSL. "O naszych koalicjantach nie mówimy, bo jest to naturalne" - podkreślił.

Według Kuchcińskiego, do zawarcia porozumienia w samorządach rozmowa na szczeblu szefów partii nie jest potrzebna. Jego zdaniem, rozmowy takie powinny odbywać się na poziomie województw.

Szef klubu PiS zaznaczył, że pełnomocnicy okręgowi i wojewódzcy dostaną we wtorek upoważnienia od Zarządu Głównego PiS do prowadzenia rozmów mających na celu stworzenie koalicji większościowych w sejmikach wojewódzkich.

Bezpośrednio po konferencji premiera rozpoczęły się obrady Zarządu Głównego PiS. Jak powiedział PAP Kuchciński będą one poświęcone omówieniu wyników wyborów samorządowych i przygotowaniu się do II tury wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

"Stoimy w obliczu ogromnej szansy dla naszej ojczyzny. Środki finansowe na lata 2007-2013, jakie nasz kraj może uzyskać z budżetu UE wynosić będą około 97 mld euro. Samorządy wojewódzkie będą miały do dyspozycji przeszło 17 mld euro. Jest to ogromna szansa na rozwój naszych regionów, dla każdego samorządu i dla każdej społeczności lokalnej" - głosi tekst oświadczenia Komitetu Politycznego PiS.

"Mając to na względzie PiS wyciąga rękę do wszystkich ugrupowań, którym idea samorządności jest bliska" - czytamy w oświadczeniu. "Na szczeblu sejmików wojewódzkich, gdzie absorpcja środków unijnych będzie największa partie polityczne powinny zaniechać sporów (...). PiS jest gotowe podjąć współpracę ze wszystkimi ugrupowaniami dla dobra samorządów i społeczności lokalnych z wyjątkiem partii wywodzących się z PZPR" - napisano w oświadczeniu.

"To oświadczenie wynika z pragmatycznych względów. W wielu sejmikach wojewódzkich z naszymi koalicjantami nie mamy większości, więc naturalną rzeczą jest że - oczywiście w porozumienie z naszymi koalicjantami - będziemy poszukiwali większości, po to by nie dopuścić do powrotu w wielu miejscach rządów SLD, komunistów i postkomunistów" - powiedział szef klubu PiS. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PiS gotowe do zawierania koalicji w samorządach