PiS proponuje Jurka na marszałka Sejmu, ale wciąż liczy na koalicję z PO

Internet Securities
opublikowano: 26-10-2005, 13:25

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zaproponowało Marka Jurka na stanowisko marszałka Sejmu, nie mogąc porozumieć się w kwestii kandydatury na to stanowisko z Platformą Obywatelską (PO). Wciąż jednak liczy na stworzenie wspólnego rządu, zadeklarował jeden z liderów PiS-u Ludwik Dorn.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zaproponowało Marka Jurka na stanowisko marszałka Sejmu, nie mogąc porozumieć się w kwestii kandydatury na to stanowisko z Platformą Obywatelską (PO). Wciąż jednak liczy na stworzenie wspólnego rządu, zadeklarował jeden z liderów PiS-u Ludwik Dorn.

„Decyzja o przedstawieniu kandydatury pana posła Marka Jurka była dla Klubu Parlamentarnego PiS decyzją trudną [...] ze względu na sytuację polityczną, która się wytworzyła wśród tych ugrupowań, które miały, a może jeszcze – głęboko chciałbym, by tak było – mają szanse na stworzenie wspólnego rządu” – powiedział Dorn, przedstawiając kandydaturę Jurka w Sejmie.

Dodał, że PO nie odpowiedziała w żaden sposób, bądź odpowiadał negatywnie na kolejne, „niesłychanie daleko idące” propozycje przy tworzeniu rządu, które składało PiS.

„Nie do zaakceptowania się taki model przetargu koalicyjnego – bo tworzenie koalicji jest zawsze przetargiem – w której jeden z partnerów i to partner słabszy, obdarzony mniejszym mandatem społecznego i politycznego zaufania, żąda czegoś z góry bez żadnych gwarancji. Z tego względu klub PiS postanowił zgłosić na stanowisko marszałka Sejmu własną kandydaturę, kandydaturę pana posła Marka Jurka” – powiedział Dorn.

Z kolei Jan Rokita z PO zaproponował Sejmowi kandydaturę Komorowskiego, której od początku sprzeciwiało się PiS.

Poparcie dla Jurka zadeklarowała natomiast Liga Polskich Rodzin (LPR).

„My zagłosujemy za kandydatem przedstawionym przez największy klub parlamentarny” – powiedział Roman Giertych z LPR.

Podkreślił, że poparcie to nie jest tożsame z poparciem dla rządu tworzonego przez Kazimierza Marcinkiewicza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane