Czytasz dzięki

PKB Chin spadł po raz pierwszy i mocniej niż oczekiwano

opublikowano: 17-04-2020, 06:01

W pierwszym kwartale PKB Chin spadł po raz pierwszy od 1992 roku, od kiedy dostępne są porównywalne dane.

Wstrzymanie działań gospodarczych z powodu epidemii koronawirusa skutkowało spadkiem PKB Chin o 6,8 proc. w pierwszym kwartale w ujęciu rocznym. Prognozowano spadek o 6 proc. Produkcja przemysłowa spadła o 1,1 proc. w marcu, a sprzedaży detaliczna runęła w tym samym miesiącu o 15,8 proc. Inwestycje spadły w pierwszym kwartale o 16,1 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Indeksy chińskich rynków akcji rosły po publikacji danych. Giełda w Szanghaju szła w gorę o 0,8 proc., a w Hongkongu o 2,6 proc.

- Dane potwierdzają, że Chiny zdrowieją – powiedział Shaun Roache, główny ekonomista ds. APAC w S&P Global Ratings. – Jednak widać jasno, że konsumpcja zostaje w tyle kiedy gospodarska wchodzi w okres przejściowy między zamknięciem a szczepionką – dodał.

Robin Xing, główny ekonomista ds. Chin w Morgan Stanley Asia nie ma wątpliwości, że powrót do normalności będzie trwał długo.

- Większość największych gospodarek wciąż jest w fazie zamknięcia – powiedział. – W wyniku tego, wzrost w drugim kwartale będzie płytki, minimalnie powyżej zera – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane