PKB Szwajcarii może spaść w I kw. nawet o 2 proc.

Tadeusz Stasiuk, Reuters
opublikowano: 26-02-2021, 14:07

Po słabym ubiegłym roku stojącym pod znakiem walki ze skutkami pandemii koronawirusa, również początek bieżącego zapowiada się słabo dla szwajcarskiej gospodarki, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

PKB tego alpejskiego kraju skurczył się w 2020 r. o 2,9 proc. notując najgorszy wynik od 1975 r. kiedy to spadek wyniósł 6,7 proc. Jak podał Sekretariat ds. Gospodarczych (SECO), w skutek wprowadzenia nowych obostrzeń związanych z najnowszą falą infekcji Covid-19 w czwartym kwartale doszło do spowolnienia wzrostu produkcji do zaledwie 0,3 proc. z 7,6 proc. odnotowanych w okresie lipiec-wrzesień.

Te negatywne czynniki przełożą się również na wyniki gospodarcze w pierwszych trzech miesiącach 2021 r.

SECO prognozuje, że w bieżącym kwartale PKB może się zmniejszyć od 1,5 do nawet 2 proc. W dużej mierze będzie to wynikiem spadku wydatków konsumentów po zamknięciu sklepów i wprowadzeniu innych restrykcji.

Następne miesiące powinny już stać pod znakiem wyraźnego ożywienia. SECO oczekuje, że gospodarka wzrośnie również w trzecim i czwartym kwartale w ujęciu k/k. a produkcja osiągnie poziomy z 2019 r. do końca 2021 r.

Pozytywny impuls powinien też płynąć ze strony odroczonych wydatków.

Będziemy zapewne obserwować wydatki wyrównawcze, które widzieliśmy też w zeszłym roku po zniesieniu ograniczeń. Sklepy są zamknięte, ale towary wciąż tam są i wiele osób będzie miało więcej pieniędzy do wydania – powiedział Ronald Indergand, ekonomista SECO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane