PKN Orlen i Synthos Green Energy planują wspólną inwestycję w import energii z Ukrainy

  • PAP
opublikowano: 04-04-2022, 18:15

Spółka Orlen Synthos Green Energy, utworzona przez PKN Orlen i Synthos Green Energy, planuje realizację inwestycji, która umożliwi import energii elektrycznej z Ukrainy - podał w poniedziałek PKN Orlen w komunikacie.

Według Orlenu, inwestycja przyczyni się do stabilizacji i dywersyfikacji źródeł dostaw. Tym samym wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a przy tym realnie wpłynie na poprawę sytuacji gospodarczej Ukrainy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Jak podano, energia elektryczna, która mogłaby być przesyłana do Polski, pochodziłaby z elektrowni Chmielnicki w Ukrainie. Jej import na bazie zmodernizowanej infrastruktury przyczyniłby się do zaspokojenia potrzeb polskiego przemysłu oraz wpłynął na zmniejszenie zależności Polski od źródeł energii opartych na węglowodorach. Spółka Orlen Synthos Green Energy przeprowadzi proces uzgodnień technicznych niezbędnych do realizacji tego przedsięwzięcia - zaznaczono w komunikacie.

Jak przypomniał PKN Orlen, spółka Orlen Synthos Green Energy będzie odpowiedzialna za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii MMR i SMR - mikro i małych reaktorów jądrowych. Inwestycja będzie kolejnym ważnym elementem dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii przez PKN Orlen, zwiększającym bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski oraz regionu - podano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane