PKP Cargo skróci czas pracy i obniży wynagrodzenia przez 3 miesiące

  • DI
opublikowano: 08-05-2020, 05:49

Zarząd PKP Cargo poinformował o podpisaniu ze związkami zawodowymi porozumienia ramowego w sprawie redukcji czasu pracy pracowników spółki i obniżenia ich wynagrodzeń. Decyzja jest tłumaczona pandemią i jej wpływem na wyniki przewoźnika.

Ramowe porozumienie będzie stanowić podstawę do zawarcia odrębnych porozumień pomiędzy centralą oraz siedmioma zakładami spółki i reprezentatywnymi organizacjami związkowymi. Będą obowiązywać przez trzy miesiące, od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku.

Lokomotywa PKP Cargo
Lokomotywa PKP Cargo
Marian Zubrzycki / FORUM

- Strony porozumiały się w zakresie wyrażenia zgody na obniżenie wymiaru czasu pracy pracowników PKP CARGO o 10%, nie więcej niż do 0,5 etatu. Jednocześnie pracownikom objętym obniżonym wymiarem czasu pracy będzie przysługiwało wynagrodzenie obniżone proporcjonalnie do obniżonego wymiaru czasu pracy, przy czym nie będzie mogło być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – głosi komunikat.

W czwartek PKP Cargo przedstawiło wstępne wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Strata netto sięgnęła 114,4 mln zł. Rok wcześniej spółka miała 53 mln zł zysku. Spółka przewiozła masę towarową 23 mln ton. To najgorszy wynik w I kwartale od co najmniej 2013 r.

PKP Cargo szacuje, że w okresie obowiązywania porozumień wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych może wynieść ok. 105 mln zł, a wartość pomniejszonych kosztów wynagrodzeń, wynikająca z obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników o 10 proc., może wynieść ok. 23 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane