PKP powoli kończą prywatyzację nieruchomości w Trójmieście

MIB
opublikowano: 07-01-2010, 00:00

Polskie Koleje Państwowe przekazały spółce Szybka Kolej Miejska w Trójmieście nieruchomości warte 59 mln zł.

Polskie Koleje Państwowe przekazały spółce Szybka Kolej Miejska w Trójmieście nieruchomości warte 59 mln zł.

Przekazane nieruchomości to 32 ha gruntów o wartości 36 mln zł oraz budynki i obiekty inżynieryjne warte 23 mln złotych. To kolejny etap trwającego od 2006 r. procesu usamorządowienia spółki SKM, który w Trójmieście ma się zakończyć w 2010 r. Po wniesieniu aportu do PKP należy 75 proc. udziałów w trójmiejskiej SKM. 13 proc. pozostaje w rękach województwa pomorskiego, 6 proc. należy do miasta Gdańsk, 3 proc. do Sopotu, natomiast po 0,8 proc. udziałów mają Gdynia i Pruszcz Gdański.

Obecnie PKP prowadzą projekty usamorządowienia i prywatyzacji spółek: Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, PKP Intercity, Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury, Polskie Koleje Linowe, Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku i PKP Cargo. W ramach przygotowań do prywatyzacji PKP prowadzą restrukturyzację majątkową, organizacyjną i produktową w spółkach Grupy PKP. Przychody z prywatyzacji, zgodnie z założeniami strategii rządowych, mają wspierać prywatyzowane spółki w zakresie zdolności inwestycyjnej oraz Grupę PKP w procesie restrukturyzacji. Oprócz tego PKP przygotowują sprzedaż mniejszościowych pakietów akcji lub udziałów w kilkunastu innych firmach, m.in. w Hucie Stalowa Wola. Polskie Koleje Państwowe objęły te pakiety w przeszłości za zadłużenie tych firm wobec przedsiębiorstwa państwowego PKP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane