Plastikowa inwestycja Tar Heel Capital

opublikowano: 30-06-2019, 22:00

Przejęcie kontroli nad TMR Plastics oznacza domknięcie funduszu II THC. Wkrótce przyjdzie pora na fundusz III.

Pod koniec zeszłego roku wydawało się, że ostatnim podmiotem uzupełniającym funduszu II Tar Heel Capital (THC) będzie producent aluminiowych odlewów Aludesign. Wiosną doszło jednak do kolejnego przejęcia. W funduszu znalazła się firma TMR Plastics, która zajmuje się wtryskową produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych. — Nabyliśmy 60-procentowy pakiet udziałów w tej firmie — mówi Piotr Skoneczny z THC.

Choć głównym udziałowcem TMR Plastics jest już fundusz Tar Heel Capital, którym współzarządzają Piotr Skoneczny i Grzegorz Pietrucha, to firmą kierować będzie nadal Dirk Truyens.
Zobacz więcej

Partnerstwo

Choć głównym udziałowcem TMR Plastics jest już fundusz Tar Heel Capital, którym współzarządzają Piotr Skoneczny i Grzegorz Pietrucha, to firmą kierować będzie nadal Dirk Truyens. Fot. Bartek Syta

Sprzedającym był prezes Dirk Truyens, który ma resztę udziałów (strony nie ujawniają wartości transakcji), i to on nadal będzie kierował firmą. Dlaczego zdecydował się na oddanie kontroli nad firmą?

— Za trzy lata kończę 60 lat, a rodzina nie była zainteresowana sukcesją. Chcę już skończyć z długimi podróżami służbowymi i więcej czasu spędzać w domu — mówi Dirk Truyens.

Docenił doświadczenie Tar Heel Capital w rozwijaniu spółek produkcyjnych.

— Sprzedaż udziałów była najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich interesariuszy firmy, klientów, pracowników i rodziny — uważa irk Truyens.

TMR Plastics powstał w 2003 r. jako greenfield, założony przez przybyłego z Belgii Dirka Truyensa. Obecnie firma prowadzi działalność na terenie Bydgoskiego Klastra Przemysłowego, gdzie produkuje skomplikowane techniczne detale z tworzyw sztucznych. Ich odbiorcami są polskie i zagraniczne podmioty przede wszystkim z branż oświetleniowej oraz automatyki i telekomunikacji (ponad 70 proc. wyrobów). Połowa przychodów spółki, która zatrudnia około 120 osób, pochodzi z eksportu. Zdolności produkcyjne bydgoskiego zakładu pozwalają osiągnąć 60 mln zł rocznej sprzedaży.

W zeszłym roku przychody sięgnęły 46 mln zł, co oznaczało niemal podwojenie wyniku z 2017 r. Nowi inwestorzy zakładają, że w tym roku przychody powinny być podobne do zeszłorocznych, ale od 2020 r. mają rosnąć średniorocznie o około 20 proc.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Spółka wypracowuje teraz dwucyfrową marżę EBITDA i mamy nadzieję, że taki poziom utrzyma w kolejnych latach — mówi Piotr Skoneczny.

Chociaż zakład nie osiągnął jeszcze pełni mocy wytwórczych, TMR Plastics już planuje budowę kolejnego. Ma powstać również w Bydgoszczy, 15 km od obecnego. Jego budowa ma kosztować kilkanaście milionów złotych, a rozpocząć się jeszcze w tym roku. Uruchomienie produkcji, które nastąpi w przyszłym roku, wymaga jeszcze inwestycji w maszyny.

— Chociaż podstawowym założeniem jest rozwój organiczny, nie wykluczamy również akwizycji — mówi Grzegorz Pietrucha z THC.

THC zakłada, że wyjdzie z inwestycji w ciągu 5-7 lat. Inwestor chce, aby do tego czasu sprzedaż spółki wzrosła dwuipółkrotnie.

— To już z pewnością ostatni podmiot, który znajdzie się w naszym II funduszu — dodaje Grzegorz Pietrucha.

Domknięty właśnie fundusz jest następcą funduszu I, którego portfel tworzono kilkanaście lat — od 1998 do 2012 r. Dysponował 45 mln USD. II fundusz ruszył w 2012 r. Większość spółek, które znajdują się w jego portfolio, to polskie firmy produkcyjne. Oprócz Aludesign i TMR Plastics są to: Rockfin, Transsystem, Tomma, Mera Systemy, Dobrowolski, ELPLC oraz Flavourtec. Zdaniem Andrzeja Różyckiego, partnera zarządzającego w THC, wkrótce przyjdzie czas na pierwsze wyjścia z tego funduszu, a firma chce uruchomić Tar Heel Capital III.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu