Po 12 latach Grecja wyjdzie z unijnych ram "wzmocnionego nadzoru"

Jakub Sławiński, Reuters
opublikowano: 10-08-2022, 15:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W sobotę, 20 sierpnia Grecja wyjdzie z tzw. ram wzmocnionego nadzoru Unii Europejskiej, poinformował tamtejszy minister finansów. Po 12 latach Grecy zyskają większą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących ich gospodarki - pisze Reuters.

Fot. Greg Montani/Pixabay

Greckie finanse są stale monitorowana od 2018 roku, kiedy Ateny wycofały się z trzech międzynarodowych programów ratunkowych o łącznej wartości ponad 260 mld euro z Unii Europejskiej i MFW w latach 2010–2015.

– Po 12 latach… trudny rozdział dla naszego kraju dobiega końca – powiedział minister Christos Staikouras. - Grecja powraca do europejskiej normalności i nie będzie już wyjątkiem w strefie euro - dodał.

Jak twierdzi minister, Ateny wywiązały się z większości zobowiązań i wprowadziły konieczne reformy. Decyzja o wyjściu Grecji z “ram” została potwierdzona przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa i komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloniego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane