Po fuzji CME z NEX powstanie rynkowy gigant

opublikowano: 29-03-2018, 12:03
aktualizacja: 29-03-2018, 12:03

CME Group zgodziło się na zakup NEX Group w ramach transatlantyckiej transakcji, która stworzy giganta rynku obrotu obejmującego m.in. kontrakty terminowe na obligacje skarbowe i walutowe.

Dyrektor generalny amerykańskiej CME, Terry Duffy, przeciwstawia się tym samym sceptycyzmowi branżowemu związanemu z dużymi transgranicznymi fuzjami giełdowymi, oferując transakcję, która wycenia wartość londyńskiego NEX na 3,9 mld funtów (5,5 mld USD).

Siedziba NEX w Londynie
Zobacz więcej

Siedziba NEX w Londynie fot. Bloomberg

CME, który ma już prawie monopol na obrót kontraktami terminowymi na papiery skarbowe, doda do swojego portfolio BrokerTec, największy rynek handlu obligacjami skarbowymi.

NEX i CME uzgodniły cenę 500 pensów i 0,0444 nowych akcji CME, za każdy walor NEX. Przy obecnej cenie akcji i kursie walutowym każdy udział NEX wyceniany jest na 1000 pensów, co stanowi 49,2 proc. premii w porównaniu do ceny zamknięcia z 15 marca, krótko przed ogłoszeniem przez agencję Bloomberg informacji o zainteresowaniu CME przejęciem NEX.

Duffy stworzył CME na drodze dużych przejęć, w tym transakcji z Chicago Board of Trade i New York Mercantile Exchange. 

Po sfinalizowaniu przejęcia stojący za NEX Michael Spencer dołączy do zarządu CME. Ma zostać ambasadorem spółki w umowach z kluczowymi kliantami, regulatorami i oficjelami w Europie i Azji. 

NEX, lepiej znany pod stara nazwą ICAP, dominuje w handlu elektronicznym papierami skarbowymi. Dział aktywów o stałym dochodzie generuje około 80 proc. obrotów na rynku o wartości 14,5 bln USD. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu