Po pęknięciu bańki dolar tanieje średnio o jedną trzecią (WYKRES DNIA)

Dolarowi w najbliższych latach grozi głębokie osłabienie, wynika z wykresu, jaki na Twitterze zamieściła Aurelija Augulyte, analityczka banku Nordea.

Notowania indeksu dolara przed i po osiągnięciu najwyższego punktu w kolejnych cyklach
Zobacz więcej

Notowania indeksu dolara przed i po osiągnięciu najwyższego punktu w kolejnych cyklach Aurelija Augulyte, Twitter

Jeśli ubiegłoroczny szczyt indeksu dolara był już ostatecznym maksimum wskaźnika w tym cyklu, to rozpoczynany trend spadkowy może obniżyć wartość amerykańskiej waluty nawet o jedną trzecią, wynika z analogii historycznych. Najlepiej pokazuje to wykres zamieszczony na Twitterze przez Aureliję Augulyte, analityczkę banku Nordea. Po osiągnięciu szczytu w marcu 1985 r. indeks dolara spadł w ciągu kolejnych siedmiuset kilkudziesięciu dni sesyjnych o ponad 45 proc. Tymczasem po zanotowaniu szczytu w czerwcu 2001 r. w niespełna 700 sesji wskaźnik stracił prawie 25 proc.

W innym wpisie na Twitterze specjalistka publikuje wykres sugerujący, że dolarowi służyć wcale nie musi rozpoczęcie cyklu zaostrzenia polityki pieniężnej w USA. W ciągu 12 miesięcy od pierwszej podwyżki stóp euro wzmacniało się do dolara zarówno w cyklu rozpoczętym w 1994 r., jak i w 2004 r.


Notowania indeksu dolara przed i po osiągnięciu najwyższego punktu w kolejnych cyklach. Źródło: Aurelija Augulyte, Twitter.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po pęknięciu bańki dolar tanieje średnio o jedną trzecią (WYKRES DNIA)