Po raz pierwszy od roku spadła wartość chińskich rezerw

opublikowano: 07-03-2018, 13:44
aktualizacja: 07-03-2018, 13:47

Po raz pierwszy od ponad roku spadły chińskie aktywa w walutach obcych. Spowodowane to było rosnącymi rentownościami amerykańskich papierów skarbowych, które ważyły na wycenach.

W lutym 2018 r. rezerwy spadły o 27 mld do 3,13 bln USD, wynika z danych Chińskiego Banku Ludowego. To wynik nieznacznie słabszy od mediany oczekiwań ekonomistów, kształtującej się na poziomie 3,16 bln USD.

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Rezerwy Chin, największe na świecie wzrosły w minionym roku po raz pierwszy od 2014 r., ponieważ silny wzrost gospodarczy zwiększył zaufanie do juana. Mimo to napięcia w handlu z USA i obniżki podatków mogą odnowić presję na odpływ kapitału w Chinach i innych gospodarkach wschodzących.

Negatywne wyceny kursowe stanowiły większość spadku – ocenia Khoon Goh, szef działu badań w Australia and New Zealand Banking Group w Singapurze. Dodaje, że nie było powodu, aby LBCh interweniował na rynku walutowym w lutym, ponieważ nie było dużej presji na deprecjację juana. 

Podobnego zdania jest Dariusz Kowalczyk, starszy strateg ds. Rynków wschodzących w Credit Agricole SA w Hongkongu. 

Spadek rezerw odzwierciedla prawie całkowicie zmiany wyceny – uważa Kowalczyk, który może się pochwalić najdokładniejszymi prognozami w badaniu Bloomberga dla rezerw w lutym. 

Juan osłabił się wobec dolara o 0,6 procent w lutym, notując pierwszy miesięczny spadek od września.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po raz pierwszy od roku spadła wartość chińskich rezerw