Podlaskie/ Zatrudnienie w fabryce IKEA zwiększy się o około 50 osób

PAP
opublikowano: 27-12-2011, 15:12

W fabryce IKEA w Koszkach w gminie Orla (Podlaskie), gdzie już pracuje 200 osób, w 2012 r. liczba zatrudnionych zwiększy się jeszcze o ok. 50. Od połowy 2011 r. trwa rozruch technologiczny w tej fabryce, która jest największą inwestycją w regionie.

W fabryce produkowane są ultracienkie płyty drewnopochodne (UT-HDF). Inwestycja została uznana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) za największą inwestycję zagraniczną w Polsce w 2010 roku. Wartość inwestycji w Koszkach to 140 mln euro (627,2 mln zł), z czego z UE z programu Innowacyjna Gospodarka pochodzi 145,7 mln zł.

Jak poinformowała PAP spółka Swedspan z grupy IKEA, do której należy fabryka, do połowy 2012 roku, po zakończeniu wszystkich faz inwestycji, w zakładzie, w którym płyty będą przycinane na wymiar oraz foliowane, a także w tartaku, łącznie zatrudnionych będzie 250 pracowników. Zakończył się nabór i szkolenia pracowników, którzy znaleźli dotychczas pracę przy linii produkcyjnej.

Prace przy budowie nowoczesnego tartaku dobiegają końca. Od stycznia ma się tam zacząć instalowanie maszyn i ich testy. Produkcja ma ruszyć w pełni w pierwszym kwartale 2012 r.- poinformował PAP dyrektor zarządzający Swedspan Polska sp. z o.o. Laimonas Rackauskas. "Mam nadzieję, że nasza inwestycja w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju gminy Orla i regionu Podlasia" - dodaje Rackauskas.

W fabryce w Koszkach ma być docelowo produkowanych 250 tys. metrów sześciennych płyt meblowych rocznie. W tartaku ma być natomiast produkowanych 60 tys. metrów sześciennych desek rocznie. Fabryka chce wkrótce rozpocząć produkcję na skalę przemysłową, nie precyzuje jednak, kiedy to nastąpi.

Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku, fabryka w Koszkach złożyła dokumenty, z których wynika, że chciałaby uruchomić produkcję w połowie stycznia 2012 r. Zanim to jednak nastąpi, inspektorat przeprowadzi tam kontrolę i wyda swoją opinię - poinformowała PAP we wtorek wojewódzka inspektor ochrony środowiska Grażyna Żyła-Pietkiewicz. Opinia jest wymagana, by fabryka otrzymała pozwolenie na użytkowanie.

Inspektorat zajmował się na początku listopada sprawą zanieczyszczeń rzeki Białej we wsiach Kozły i Rajki w gminie Bielsk Podlaski. Wyniki badań inspektoratu pokazywały, że zanieczyszczenia miały prawdopodobnie pochodzić z fabryki w Koszkach. Sprawę bada Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim. Jak poinformował we wtorek PAP zastępca prokuratora rejonowego w Bielsku Podlaskim Adam Naumczuk, trwają w tej sprawie przesłuchania świadków. Po ich zakończeniu prowadzący sprawę zdecyduje, czy będą powoływaniu biegli w tej sprawie i jakich specjalności.

Pojawiły się informacje, że IKEA zamierza rozbudowywać fabrykę w Koszkach o nowe elementy, m.in. fabrykę krzeseł. Rzeczniczka grupy IKEA w Polsce Karolina Horoszczak odpowiada, że na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o tym, w jaki sposób zostaną w przyszłości wykorzystane grunty w Koszkach, na których powstał dotychczasowy zakład. "Informacje na ten temat zostaną ogłoszone przez poszczególne firmy należące do grupy IKEA, jeśli zapadną decyzje dotyczące planów, co do przyszłości tego terenu. Obecnie żadne decyzje nie zapadły" - zaznaczyła Horoszczak.

Wójt gminy Orla Piotr Selwesiuk powiedział, że w gminie już trwają prace nad przygotowaniem planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren ponad 50 hektarów w sąsiedztwie fabryki w Koszkach. Plan ma dopuszczać w tym miejscu inwestycje przemysłowe, usługowe a nawet hotelarskie. Selwesiuk mówi, że miejscem tym interesują się też inne firmy. Wójt ocenia, że plan zagospodarowania przestrzennego powinien zostać uchwalony w końcu 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Podlaskie/ Zatrudnienie w fabryce IKEA zwiększy się o około 50 osób