Podrożała ropa po wydarzeniach w Arabii Saudyjskiej

Polska Agencja Prasowa SA
01-08-2005, 11:57

Ceny ropy wzrosły w poniedziałek na światowych rynkach do najwyższego poziomu od trzech tygodni w reakcji na informację o zgonie króla Arabii Saudyjskiej. Król Arabii Saudyjskiej Fahd zmarł w poniedziałek w szpitalu w stolicy swojego kraju, Rijadzie.

Ceny ropy wzrosły w poniedziałek na światowych rynkach do najwyższego poziomu od trzech tygodni w reakcji na informację o zgonie króla Arabii Saudyjskiej. Król Arabii Saudyjskiej Fahd zmarł w poniedziałek w szpitalu w stolicy swojego kraju, Rijadzie.

Nowym władcą natychmiast ogłoszony został jego przyrodni brat, dotychczasowy następca tronu i pierwszy wicepremier, 81-letni książę Abd Allah.

Władze zapewniły, że polityka w dziedzinie wydobycia ropy naftowej nie ulegnie zmianie.

Arabia Saudyjska jest największym eksporterem ropy na świecie i kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w regionie Zatoki Perskiej.

Ropa WTI w dostawach na wrzesień zdrożała w transakcjach elektronicznych na NYMEX w Nowym Jorku o 66 centów, czyli 1,1 proc. do 61,23 USD za baryłkę. To najwyższy poziom od 6 lipca, gdy płacono 61,28 USD.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień zdrożała zaś w poniedziałek na międzynarodowej giełdzie paliw IPE w Londynie o 63 centy, do 60 USD za baryłkę.

Do wzrostów cen tego surowca przyczyniły się też w poniedziałek informacje o zamknięciu przez koncern BP oddziału rafinerii w Teksasie, gdzie przerabia się dziennie 460.000 baryłek ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Podrożała ropa po wydarzeniach w Arabii Saudyjskiej