Pogłębia się kryzys na rynku nieruchomości w Sydney

opublikowano: 02-01-2019, 09:54

Kryzys na rynku nieruchomości w Sydney ma się pogłębić w tym roku, ponieważ surowsze standardy kredytowania i najgorszy spadek wartości od końca lat 80. powodują, że wielu potencjalnych nabywców woli pozostać na uboczu.

Według danych CoreLogic Inc., średnia wartość domów w Sydney spadła już o 11,1 proc. od ich szczytowego poziomu z 2017 r. To wynik zdecydowanie gorszy od 9,6-proc. korekty jaka miała miejsce, kiedy Australia znalazła się na progu wejścia w ostatnią recesję.

Sydney
Zobacz więcej

Sydney fot. Bloomberg

W całym kraju wartość mieszkań spadła w 2018 r. o 4,8 procent, co oznacza najsłabszy wynik rynku mieszkaniowego od 2008 r.

Dostęp do finansowania najprawdopodobniej pozostanie najważniejszą przeszkodą w poprawie warunków na rynku mieszkaniowym w 2019 r. – ocenił Tim Lawless, szef badań CoreLogic. Dodał, że „…słabe nastroje konsumentów w stosunku do rynku nieruchomości "prawdopodobnie nadal będą tłumić popyt na mieszkania".

Sydney stało się epicentrum pięcioletniego boomu, a ceny w największym mieście antypodów są wciąż o około 60 proc. wyższe niż w 2012 r. Zdaniem ekspertów oznacza to, że niewielu obecnych właścicieli domów znalazło się w kłopotach, a główne banki - które z udziałem na poziomie około 80 proc. dominują na rynku kredytów hipotecznych - mają mnóstwo bufora zanim zaczną odczuwać straty.

Niektórzy ekonomiści szacują, że ceny w Sydney będą w 2019 r. zniżkować o kolejne 10 proc.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu