Pogłębienie przeceny na Wall Street

opublikowano: 23-03-2018, 21:10

Piątkowa sesja na amerykańskich giełdach ponownie stała pod znakiem niepokoju i niepewności odnośnie przyszłości światowego handlu po zaostrzającym się z dnia na dzień konflikcie dotyczącym ceł importowych.

Indeksy DJ IA oraz S&P500 falowały pomiędzy zyskiem a stratą, zaś technologiczny Nasdaq pozostawał po czerwonej stronie rynku. W końcówce sesji przecena na całym rynku gwałtownie przyspieszyła. Wszystkie trzy wskaźniki odnotowały przy tym najgorszy tygodniowy wynik od sześciu tygodni.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa taryf o wartości 60 mld USD na chińskie produkty, Pekin ujawnił swoje plany odwetowe opiewające na około 3 mld USD. 

Inwestorzy skupieni na potencjalnej wojnie handlowej bez większych emocji odnieśli się do zaprezentowanych w piątek danych makro. A te w przypadku zamówień na dobra trwałego użytku pozytywnie zaskoczyły. Liczone ogółem zwiększyły się w marcu o 3,1 proc. wynika z wstępnego oszacowania Departamentu Handlu. Ekonomiści oczekiwali wartości na poziomie 1,5 proc. po spadku o 3,5 proc. miesiąc wcześniej. Bez uwzględniania środków transportu wskaźnik wzrósł o 1,5 proc. przy oczekiwaniach wzrostu o 0,5 proc. oraz po spadku o 0,2 proc. w lutym.

Nieco gorzej wypadł wskaźnik sprzedaży nowych domów, który w lutym spadł do 618 tys. z 622 tys.  w styczniu.

Mocnym wzrostem zakończyła tydzień ropa naftowa. W piątek odmiana WTI podrożała o 2,5 proc. zaś w skali całego tygodnia o 5,6 proc. 

Spośród notowanych spółek warto wspomnieć o spektakularnym debiucie akcji Dropbox, operatora usług w chmurze. Chwilami aprecjacja kursu sięgała nawet 50 proc. Ostatecznie na finiszu kurs był o 35 proc.wyższy niż cena w IPO.

 Na zamknięciu sesji indeks blue chipów DJ IA zniżkował aż o 424 punkty (-1,77 proc.). Wskaźnik szerszego rynku S&P500 stracił ostatecznie 2,1 proc. schodząc poniżej poziomu 2,6 tys. pkt. Dodatkowo znalazł się poniżej 200 sesyjnej średniej kroczącej. Jeszcze słabiej wypadł Nasdaq, który opadł o 2,43 proc. przebijając w dół poziom 7 tys. pkt.

W skali tygodnia indeksy straciły odpowiednio: 5,7; 6 i 6,5 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy