Polacy nadal chętnie inwestują w złoto

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 11-01-2013, 00:00

Mennica Polska do końca listopada 2012 r. sprzedała 10 ton złota. W tym roku chce sprzedać 10 proc. więcej.

Polacy wykorzystali spadki cen metalu do kupna sztabek inwestycyjnych, monet i innych wyrobów menniczych. Przed świętami wzrosły zakupy sztabek o niskiej wadze i przedmiotów kolekcjonerskich, ale nie zawsze inwestycje były drobne. Wiele przekraczało wartość 5 mln zł.

None
None

— Takie wyniki pozwalają nam optymistycznie patrzeć na sprzedaż w 2013 r. Sądzimy, że rynek detaliczny wzrośnie o 10 proc. — mówi Grzegorz Zambrzycki, prezes spółki.

Mennica Polska chce też zwiększać hurtową sprzedaż złota ze swojej rafinerii metali szlachetnych. Szacuje, że będzie to 10 ton. Po zakończeniu skupu złota z rynku wtórnego przez Narodowy Bank Polski z końcem ubiegłego roku mennice postanowiły powalczyć o prym w tym segmencie rynku.

Zdaniem Piotra Wojdy, wiceprezesa Mennicy Wrocławskiej, decyzja NBP to noworoczny prezent dla jego spółki.

— Stanowisko NBP utwierdza nas w przekonaniu, że podjęliśmy słuszną decyzję dotyczącą rozwoju segmentu skupu kruszcu i inwestycję w linię do rafinacji metalu — tłumaczy Piotr Wojda.

Mennica Wrocławska chce jako jedyny podmiot na rynku oferować zarówno zakup, jak i wycenę oraz skup złota z natychmiastową płatnością. W odpowiedzi Mennica Polska rozwija sprzedaż nie tylko w swoich oddziałach oraz przez internet, ale również w niektórych bankach spółdzielczych, w oddziałachPKO BP i poprzez strony transakcyjne BZ WBK i BOŚ. Konkurencji nie odpuszcza Inwestycje Alternatywne Profit, która otwiera punkty informacyjno-sprzedażowe w centrach handlowych, w których edukuje klientów, zachęcając do inwestycji w metale szlachetne.

— Odwiedzającym stoisko klientom przekazujemy wiedzę i zasady inwestowania w kruszce, a także umożliwiamy realizację zysku, na miejscu skupując od nich złoto — zapewnia Filip Fertner, członek zarządu spółki IAP.

Firm pośredniczących w obrocie złotem będzie przybywać. Z danych IAP wynika, że udział złota z rynku wtórnego w globalnej podaży stanowi 40 proc., a w Polsce około 15 proc., co zdaniem Mirosława Mejera, prezesa IAP, pokazuje ogromny potencjał wzrostu. Decyzja NBP może być więc korzystna nie tylko dla mennic, ale również dla klientów. Bank centralny już od dawna nie był monopolistą na rynku złota, mimo że przez wiele lat tak go kojarzono. Nie miał też konkurencyjnych cen.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane