Polacy w Ameryce

Marcin Dobrowolski
01-10-2015, 09:43

Michał Łowicki, Zbigniew Stefański, Jan Bogdan, Jan Mata, Stanisław Sadowski - to imiona i nazwiska niektórych z grupy polskich osadników, którzy przybyli do Ameryki w 1608 r., dwanaście lat przed słynnymi purytańskimi "Pielgrzymami".

Polaków do Ameryki sprowadził John Smith - znany miłośnikom filmów Disney'a ukochany Indianki Pocahontas. Po założeniu w 1607 r. kolonii Jamestown i orientacji w otaczających ją zasobach naturalnych postanowił sprowadzić specjalistów w wykorzystywaniu żywicy świerkowej. Produkowano z niej m.in. smołę i dziegieć. Najlepsi specjaliści od tego byli w Polsce, dlatego Smith udał się do Gdańska i dalej wgłąb kraju. 

Widok na rzekę James i pomnik kpt. Johna Smitha
Zobacz więcej

Widok na rzekę James i pomnik kpt. Johna Smitha

Pierwszego dnia października 1608 r. na brytyjskim statku "Mary and Margaret" grupa polskich rzemieślników, specjalistów produkcji mydła, potażu oraz szkła dotarła do wybrzeży Ameryki. Polacy uruchomili w Jamestown hutę szkła i manufaktury produkujące dziegieć, smołę, potaż i liny okrętowe. 

Nasi rodacy nie tylko zakładali manufaktury, ale zapisali się w amerykańskiej historii jeszcze jednym wydarzeniem. Otóż w 1619 r. odmówiono im głosowania w wyborach władz lokalnych, jako nie Anglikom. Protest zadziałał. Władzie kolonii widząc zatrzymanie produkcji w zakładach przemysłowych przyznały prawa Polakom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Polacy w Ameryce