Polenergia zrekrutowała morskiego wilka

Od początku marca Polenergia, giełdowa firma kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, ma nowego menedżera odpowiadającego za rozwój morskich farm wiatrowych.

Jest nim Maciej Stryjecki, dotychczas prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, a także doradca w obszarze morskich farm wiatrowych. Polenergia była jego klientem.

CZAS ZARZUCIĆ SIECI: Na polskiej części Bałtyku żaden wiatrak jeszcze się nie kręci, ale Polenergia i PGE badają teren. Obie firmy rozważają pozyskanie inwestora do tych projektów, prawdopodobnie zagranicznego.
Fot. Bloomberg

— Maciej to czołowy ekspert w zakresie morskich farm wiatrowych. Jego przejście do Polenergii jest dużym wzmocnieniem dla zespołu realizującego morskie farmy na Bałtyku — mówi Robert Stankiewicz odpowiedzialny za kontakty z mediami w Polenergii.

Polenergia to polski lider pod względem zaawansowania przygotowań do budowy farm na morzu. W partnerstwie z norweskim Equinorem chce zbudować na Bałtyku ok. 1,5 GW. Poza Polenergią w bałtycki wiatr zainwestowały już m.in. PGE, EDPR, PKN Orlen i niemieckie RWE, a zainteresowanie deklarują m.in. Tauron i Enea, a także Michał Sołowow, najbogatszy Polak.

Z deklaracją dotyczącą poszukiwania inwestora wyszła zaś ostatnio trójmiejska firma Baltex.

28 GW - na tyle WindEurope szacuje polski potencjał morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. To 1/3 możliwych do zainstalowania tam mocy.

10 GW - taką moc, według planów polskiego rządu, mają mieć wiatraki na polskiej części Bałtyku do 2040 r.Maciej Stryjecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane