Polkomtel: nadchodzą zmiany w akcjonariacie

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 27-05-1999, 00:00

Polkomtel: nadchodzą zmiany w akcjonariacie

Po gruntownych roszadach wśród akcjonariuszy Polskiej Telefonii Cyfrowej, teraz cała uwaga środowiska inwestorów, analityków i dziennikarzy skupiła się na bezpośrednim konkurencie tej firmy — Polkomtelu. Coraz głośniej mówi się o tym, że również operatora sieci Plus GSM czeka gruntowna reorganizacja, a jej efekty poznamy jeszcze w tym roku. Choć w przypadku Polkomtela, inaczej niż przy okazji transakcji związanych z PTC, trudno przewidzieć najbardziej prawdopodobny scenariusz wypadków.

JEDNO JUŻ jednak wiadomo. Na sprzedaż 5,5-proc. pakietu akcji Polkomtela zdecydował się Stalexport. Szefowie katowickiej spółki chcieliby sfinalizować sprawę do końca czerwca. Pojawiły się już jednak opinie, że poślizg nie będzie niespodzianką. Dlaczego? Na sprzedaż zgodę muszą wyrazić wszyscy akcjonariusze operatora sieci Plus GSM, a takiej, przynajmniej na razie, podobno nie ma. Powód jest bardzo prosty. Chrapkę na przejęcie akcji od Stalexportu mają bowiem wszyscy więksi akcjonariusze tej spółki: KGHM, Petrochemia Płock, TeleDanmark, AirTouch Communications i PSE. Przynajmniej takie krążą pogłoski.

— Należy przypuszczać, że w Polkomtelu, podobnie jak w PTC, mniejsi akcjonariusze już teraz zdecydują się na wyciągnięcie zainwestowanych dotychczas pieniędzy. Nie ma wątpliwości, że zyski z takiego posunięcia będą bardzo wysokie. Dlatego przypuszczam, że oprócz Stelexportu własne akcje sprzedadzą również Węglokoks i BIG BG — mówi analityk dużego banku inwestycyjnego.

SĄ I TACY, którzy idą zdecydowanie dalej w rozważaniach na temat ewentualnych zmian w akcjonariacie Polkomtela.

— Przypuszczam, że docelowo zostanie w tej firmie trzech lub czterech akcjonariuszy, w tym dwaj zagraniczni. Swoich pakietów pozbędą się pewnie wkrótce także Petrochemia Płock i niewykluczone, że również PSE. Prawie na pewno ze spółki nie wyjdzie natomiast KGHM — uważa prezes dużej spółki operatorskiej.

W statucie Polkomtela zapisano, że wszyscy dotychczasowi akcjonariusze dysponują prawem pierwokupu. Można zatem — przynajmniej teoretycznie — wykluczyć ewentualność wejścia do spółki nowego inwestora. Choć już teraz wiadomo, że kilka firm miałoby ochotę na taki krok. Wśród zainteresowanych wymienia się m.in. szwedzką Telię.

W STATUCIE spółki zapisano również, że PSE wspólnie z Tel-Energo mogą mieć 17 proc. akcji Polkomtela. Obecnie dysponują wspólnie 12,5 proc., a więc mogliby dokupić 4,5 proc. akcji. O tym, kto jednak ostatecznie przejmie pakiet od Stalexportu, zdecyduje zapewne cena. Już teraz natomiast pojawiają się spekulacje, że najwięcej skłonni są wyłożyć zagraniczni akcjonariusze tej spółki: duński TeleDanmark i amerykański AirTouch Communications.

W PTC sytuacja jest natomiast o wiele bardziej klarowna. Ten operator docelowo ma zostać podzielony między dwóch udziałowców: Elektrim i Deu- tsche Telekom. Polska połowa wykonała już swoją robotę. Elektrim podpisał bowiem 17 maja umowę kupna 15,8 proc. udziałów PTC za ponad 2,7 mld zł (679,4 mln USD). Teraz kolej na Niemców. Podobno negocjują kupno 22,5-proc. pakietu PTC od amerykańskiej spółki Media One.

SWOICH PAKIETÓW pozbywają się: BRE — 3 proc., Warta — 4,1 proc., Kulczyk Holding — 4,8 proc. i Drugi Polski Fundusz Rozwoju — 2 proc. Elektrim kupi również spółkę Carcom Warszawa, która posiada 1,9 proc. kapitału PTC. Zatem doliczając do tego już posiadany przez Elektrim pakiet — 34,1 proc., okazuje się, że holding uzyska w ten sposób 49,9 proc. głosów na WZA PTC. Na sprzedaż 4 proc. swoich udziałów w PTC nie zdecydował się natomiast Polpager. Jego pakiet wart jest obecnie około 700 mln zł.

Jest jednak małe ale. Trzeba pamiętać, że Elektrim zerwał rozmowy z DT o ewentualnej współpracy w segmencie telefonii stacjonarnej. Ten konflikt może natomiast, choć wcale nie musi, wpłynąć na sytuację w PTC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Polkomtel: nadchodzą zmiany w akcjonariacie