Połowiczny sukces zwycięzców Szybkiej Ścieżki

opublikowano: 28-04-2023, 16:28
aktualizacja: 28-04-2023, 17:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

85 ze 117 projektów pozytywnie zweryfikowanych. NCBR wznowi ich finansowanie, ale na zasadzie refundacji wydatków. Beneficjenci zapowiadają, że będą się domagać zaliczek.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego sukces beneficjentów programu NCBR jest tylko częściowy
  • jakie mogą być skutki decyzji NCBR
  • jakie kroki mają zamiar podjąć teraz beneficjenci Szybkiej Ścieżki

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wystosowało w piątek, 28 kwietnia, pisma do beneficjentów programu Szybka Ścieżka - Innowacje Cyfrowe. Z dokumentów wynika, że instytucja wznowi finansowanie projektów, które zostały pozytywnie zweryfikowane w trakcie kontroli przeprowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR), a z firmami, które te projekty przygotowały, podpisze dalsze umowy.

- Takie pisma otrzymało co najmniej kilkunastu beneficjentów, z którymi mam kontakt. Prawie każdego z nich poinformowano, że finansowanie projektu ustalono w formie refundacji, a nie zaliczek, które przecież wcześniej były już przyznane. To niezgodne z zasadami programu – mówi Rafał Perz, którego firma RUF Guitars jest jednym ze zwycięzców tego konkursu.

Przedsiębiorca dodaje, że taka zmiana z pewnością utrudni i wydłuży realizację przedsięwzięć. Trzeba będzie kilkakrotnie występować o refundację i dopiero po jej otrzymaniu realizować kolejne etapy projektu.

W odpowiedzi na pytania PB ministerstwo odpisało 2 maja, że pod koniec kwietnia zakończyło wszczętą 1 marca tego roku doraźną kontrolę prawidłowości konkursu Szybka Ścieżka – Innowacje Cyfrowe. Sprawdziło łącznie 117 pozytywnie ocenionych przez NCBR projektów. W przypadku 85 z nich resort nie stwierdził nieprawidłowości. 25 projektów skierował do ponownej oceny przez zewnętrznych ekspertów branżowych. Ta weryfikacja ma być przeprowadzona do połowy maja.

Zdaniem Rafała Perza wnioskodawcy nie wiedzą jednak, jak długo potrwa kolejna kontrola ich projektów i - przede wszystkim - na jakiej podstawie prawnej ma być prowadzona.

„Nieprawidłowości, które uniemożliwiają finansowanie z funduszy europejskich” MFPR stwierdziło w przypadku pięciu. Natomiast dwóch wnioskodawców jeszcze przed ministerialną kontrolą zrezygnowało z ubiegania się o granty NCBR i w związku z tym ich wobec ich projektów resort nie sformułował żadnych zaleceń.

- Jestem pewien, że każdy, kto został pozytywnie zweryfikowany, złoży wniosek o refundację wyłożonych już kwot. To jednak nie oznacza, że rezygnujemy ze starań o zaliczki. Nadal chcemy też rozmawiać z ministrem Grzegorzem Pudą i czekamy na odpowiedź na nasze pismo – mówi Rafał Perz.

Biznesmen był inicjatorem listu do szefa MFPR w sprawie programu Szybka Ścieżka. Grupa ponad 30 firm-beneficjentów konkursu apeluje o pilne (w ciągu tygodnia) spotkanie z ministrem. Proszą też, by wpłynął na podległe mu NCBR, by wywiązało się ze swoich zobowiązań - zawarło umowy i wypłaciło zaliczki.

Dotychczas resort nie odpowiedział, choć wspomniany termin siedmiu dni już minął. Z naszych informacji wynika, że jeśli pierwotne zasady programu nie zostaną przywrócone, przynajmniej niektórzy beneficjenci są gotowi do zaskarżenia organizatora do sądu.

MFPR nie ujawniło, które projekty i w jaki sposób zostały zweryfikowane, a w sprawie wszelkich szczegółów odsyła nas do NCBR. „W najbliższych dniach na stronie NCBR zostanie opublikowana korekta listy rankingowej, uwzględniająca wyniki kontroli instytucji zarządzającej” – wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania zespół prasowy centrum.

Nie wiadomo więc nadal, czy dofinansowanie z NCBR otrzymają firmy Chime Networks i Postquant. Przypomnijmy, że te dwa podmioty – jak ujawnili posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba - są personalnie powiązane ze współrządzącą i nadzorującą NCBR Partią Republikańską Adama Bielana. Przyznano im największe granty w wysokości odpowiednio 123 mln zł i 55 mln zł, czyli znacznie wyższe niż każdemu innemu beneficjentowi konkursu. I to właśnie dofinansowanie firm Chime Networks i Postquant stało się powodem kontroli całego konkursu i wstrzymania na co najmniej kilka tygodni wypłat wszystkim zwycięzcom (łącznie około 120 podmiotów).

NCBR twierdzi też, że nie jest prawdą, by wbrew zasadom konkursu dofinansowanie będzie wypłacane w formie refundacji.

„Zgodnie z pkt 106 i 107 regulaminu konkursu „Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe”, Instytucja Pośrednicząca (NCBR) dokonuje analizy informacji finansowej i na jej podstawie decyduje, w jakiej formie będzie wypłacane dofinansowanie: refundacja czy zaliczka. Z przeprowadzonej analizy wynika, że tylko część beneficjentów nie będzie mogła skorzystać z zaliczek” – informuje zespół prasowy NCBR.

Refinansowanie zamiast zaliczek:
Refinansowanie zamiast zaliczek:
Takie pisma otrzymało w piątek z NCBR część firm, które są beneficjentami programu Szybka Ścieżka - Innowacje Cyfrowe. Otrzymają zwrot kosztów, a nie zaliczki, co jest sprzeczne z zasadami tego konkursu. Kontrolę wniosków niektórych innych podmiotów przedłużono.
acr
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane