Polska Agencja Ratingowa kończy proces zmian w radzie nadzorczej

  • PAP
opublikowano: 31-10-2019, 14:06

Do końca listopada Polska Agencja Ratingowa będzie miała nową, 4-osobową radę nadzorczą składającą się z niezależnych członków, poinformował PAP Biznes wiceprezes GPW Jacek Fotek. Dodał, że być może wystarczy to, żeby PAR złożyła ponowny wniosek o rejestrację w Europejskim Urzędzie Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

"Proces formowania nowej rady nadzorczej PAR, w której skład wejdzie czterech niezależnych członków, zakończy się w listopadzie" - powiedział Fotek po konferencji prasowej podsumowującej wyniki GPW po III kwartałach 2019 roku.

"Formalnie zmiana ta oraz przekazanie członkom rady kontroli nad działaniami operacyjnymi i procesem nadawania ratingów przez PAR, powinno wystarczyć, żeby spółka przeszła proces rejestracji przed ESMA. Więc być może już po tej operacji PAR taki wniosek złoży. Ale decyzja jeszcze nie zapadła" - dodał.

Pod koniec lipca Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych odmówił wpisania Polskiej Agencji Ratingowej na listę instytucji uprawnionych do wydawania ocen wiarygodności kredytowej. Jak deklarował wtedy prezes PAR Wojciech Lipka, kierowana przez niego firma nie wycofuje się ze starań o rejestrację w ESMA. Prezes PAR wyjaśniał, że zastrzeżenia Urzędu dotyczyły tego, że "akcjonariusze mogą poprzez procedury korporacyjne, powoływanie zarządu, skład rady nadzorczej wpływać na proces analityczny".

Po jednej trzeciej udziałów w PAR mają GPW, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej. PFR i GPW są kontrolowane przez Skarb Państwa, który tym samym ma pośrednio 66 proc. udziałów w PAR.

"Zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie PAR pomogłoby w procesie rejestracji. Możliwe, że przed złożeniem wniosku akcjonariusze zdecydują się na taki krok. Naszym priorytetem jako GPW jest, żeby PAR jak najszybciej była w stanie nadawać ratingi" - dodał Fotek.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy