Polska będzie uczestniczyć we wdrożeniu nowych systemów łączności NATO

Polska Agencja Prasowa SA
05-10-2005, 18:13

Polskie instytuty naukowe i firmy będą brały udział we wdrożeniach nowych systemów komunikacji i łączności w NATO - powiedział w środę PAP dyrektor Wojskowego Instytutu Łączności dr inż. Marek Suchański, w czasie 7. Regionalnej Konferencji Systemów Telekomunikacyjnych i Informatycznych NATO.

Polskie instytuty naukowe i firmy będą brały udział we wdrożeniach nowych systemów komunikacji i łączności w NATO - powiedział w środę PAP dyrektor Wojskowego Instytutu Łączności dr inż. Marek Suchański, w czasie 7. Regionalnej Konferencji Systemów Telekomunikacyjnych i Informatycznych NATO.

Według branżowego pisma "Defense News", wdrożenie takich nowych rozwiązań komunikacji pola walki będzie kosztowało US Army i NATO 22 mld dolarów.

W czasie konferencji eksperci oraz przedstawiciele firm komercyjnych z Polski, USA, Wlk. Brytanii, Czech, Niemiec, Norwegii, Litwy Słowacji i Rumunii dyskutowali nad nowymi systemami telekomunikacyjnymi i informatycznymi USA i państw NATO.

Według ekspertów, dzięki rozwiązaniom przejętym od firm komercyjnych, nowe pole walki będzie "sieciocentryczne" - zarówno dowodzenie, jak i rozpoznanie czy logistyka będą oparte na sieciach teleinformatycznych, koordynujących wszystkie zadania - od szczebla dywizji do plutonu żołnierzy czy pojedynczego wozu bojowego.

Sieci takie trzeba oczywiście odpowiednio zabezpieczyć przed atakami, np. hackerskimi. W pracach nad takimi zabezpieczeniami aktywny udział biorą m.in. polscy naukowcy z Wojskowego Instytutu Łączności i Wojskowej Akademii Technicznej.

Jak powiedział dyrektor Suchański, Polska została zaproszona do grupy tworzącej nowe standardy łączności i komunikacji w NATO i polskie firmy oraz instytuty badawcze współpracują już w opracowaniu projektów wstępnych i poprawek do nowych standardów łączności oraz informatyki NATO - PostTERCOM 2000.

Standardy te uwzględniają już nowy typ pola walki, z rozbudowanymi systemami informatycznymi, wspomagającymi zarówno planowanie, jak i logistykę. - powiedział dyrektor Suchański.

7 Regionalna Konferencja Systemów Telekomunikacyjnych i Informatycznych (RCMCIS 2005) NATO, odbyła się w podwarszawskim Zegrzu pod auspicjami Wojskowego Instytutu Łączności i agencji NC3A (NATO Consultation, Command&Control Agency), koordynującej NATO-wskie programy badawcze oraz współpracę z firmami sektora zbrojeniowego. Konferencję organizowały ponadto Wojskowa Akademia Techniczna oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na towarzyszących Konferencji Międzynarodowych Targach Systemów Łączności przedstawiono rozwiązania, które mają szansę już niedługo znaleźć się na wyposażeniu polskiej armii i sił powietrznych. Warszawski Unitronex Poland promuje na przykład systemy obserwacji i monitoringu pola walki szczebla taktycznego, oparte na samolotach bezpilotowych Shadow 200/400/600, wprowadzanych właśnie na wyposażenie US Army.

Jak stwierdził Krzysztof Kaniewski, ekspert ds wojskowych z Unitronexu, jest szansa, aby wprowadzenie tych systemów do polskiej armii było dofinansowane z amerykańskich programów pomocy militarnej. Aby jednak dostać taką pomoc, trzeba wyłożyć część własnych funduszy, a z tym jest niestety krucho - powiedział.

Giełdowa spółka Comp SA, tworząca rozwiązania bezpiecznej komunikacji dla MSWiA oraz ABW, proponuje z kolei wojsku urządzenia ktyptograficzne do bezpiecznej komunikacji CompCrypt, zapewniające utrzymanie połączeń odpornych na ataki sieci telekomunikacyjnych i informatycznych. Inna spółka - MAW Telecom oferuje natomiast m.in. polową łącznicę systemu Tetra.

Łączność i komunikacja w polskiej armii powinna być szybko modernizowana. Wymaga tego współdziałanie z siłami NATO, nie tylko w ewentualnych konfliktach w Europie, lecz także na wspólnych misjach pokojowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Polska będzie uczestniczyć we wdrożeniu nowych systemów łączności NATO