Polska i Watykan celebrują rocznicę śmierci Jana Pawła II

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 02-04-2006, 11:37

Przed rokiem, 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 zmarł Jan Paweł II. W ostatnich chwilach życia towarzyszyły mu miliony wiernych na całym świecie i tysiące na placu świętego Piotra w Watykanie.

Przed rokiem, 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 zmarł Jan Paweł II. W ostatnich godzinach życia towarzyszyły mu miliony wiernych na całym świecie, a na placu świętego Piotra w Watykanie jego śmierć przeżywały tysiące ludzi.

W Watykanie już za życia mówiono o nim "Jan Paweł Wielki". Po jego śmierci tłum na placu świętego Piotra w Watykanie skandował „Jan Paweł Święty”.

Papież-Polak był wielkim papieżem i wielkim Polakiem. Stał się moralnym autorytetem, szanowanym na całym świecie. Odbył 104 podróże zagraniczne, w trakcie których spotkał się nie tylko ze środowiskami kościoła katolickiego, lecz również z przedstawicielami innych religii. Za jego pontyfikatu Stolica Apostolska zbliżyła się do judaizmu i islamu. Jan Paweł II zmagający się z w ostatnich latach życia z ciężką chorobą przełamał wiele reguł panujących w Watykanie i przybliżył kościół katolicki do ludzi na całym świecie. Nie mozna też przecenić roli, jaką odegrał w przemianach ustrojowych w Polsce i w Europie.

Dzisiaj, w rocznicę jego śmierci cały świat wspomina jego pontyfikat. Wieczorem plac świętego Piotra w Watykanie znów wypełni się wiernymi. Nabożeństwo poprowadzi papież Benedykt XVI. Od wczesnego rana w niedzielę Wiecznego Miasta przybywają wierni, by ustawić się w rosnącej stopniowo kolejce do grobu Jana Pawła II i zająć miejsce przed modlitwą Anioł Pański. W niedzielnych i poniedziałkowych uroczystościach w pierwszą rocznicę śmierci papieża może wziąć udział od 100 do 150 tysięcy osób, głównie mieszkańców Rzymu.

Uroczystości w rocznicę śmierci Jana Pawła II obchodzone są w całej Polsce już od soboty. W wielu miastach są koncelebrowane specjalne msze z udziałem kardynałów i biskupów i odsłaniane pamiątkowe tablice. Niedzielne obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. W Wadowicach  mszę polową odprawił bp Tadeusz Pieronek. Oba nabożeństwa odprawione były w intencji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II.

Wierny przyjaciel papieża, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zaapelował w niedzielę w Sanktuarium w Łagiewnikach o przebaczenie i pojednanie. Kard. Dziwisz przypomniał, że w 1992 r. Jan Paweł II ostrzegał Polaków przed wolnością, która nie buduje, lecz niszczy. I mówił, że do prawdziwej wolności jest tylko jedna droga: "miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie".

- Rok temu odchodził od nas nasz wielki rodak, umiłowany Ojciec św. Jan Paweł II. Polska i świat, a zwłaszcza młodzież, wszyscy byli z nim w jego przejściu do "Domu Ojca". Świat jakby zatrzymał się na ten moment  - powiedział kard. Dziwisz. - W tych doniosłych chwilach wytworzyła się niezwykła jedność i jednocześnie wdzięczność Bogu Wszechmogącemu za Sługę Bożego Jana Pawła II. To on przyczynił się do zasadniczej przemiany świata. Dlatego historia nazwała go już Wielkim - podkreślił kardynał.

W sobotę w wawelskiej Katedrze odbyła się ostatnia sesja zamykająca prace trybunału rogatoryjnego. W trakcie sesji przekazano postulatorowi procesu, księdzu Sławomirowi Oderowi odpisy dokumentów zebrane w czasie procesu w Krakowie. Zostaną one przekazane do rzymskiego wikariatu, gdzie prowadzona będzie dalsza część procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. W dokumentach są zeznania świadków przesłuchanych przez trybunał.  Po uroczystościach na Wawelu setki wiernych modliły się pod papieskim oknem przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polska i Watykan celebrują rocznicę śmierci Jana Pawła II