Polska przeciwna dążeniu KE do ułatwienia międzynarodowych fuzji banków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-11-2005, 19:03

Komisja Europejska (KE) chce uproszczenia kryteriów dopuszczania do międzynarodowych fuzji instytucji finansowych w Unii Europejskiej. Wszystkie kraje zgadzają się z pomysłem, za wyjątkiem Polski - powiedział we wtorek komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Charlie McCreevy.

Komisja Europejska (KE) chce uproszczenia kryteriów dopuszczania do międzynarodowych fuzji instytucji finansowych w Unii Europejskiej. Wszystkie kraje zgadzają się z pomysłem, za wyjątkiem Polski - powiedział we wtorek komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Charlie McCreevy.

    Zdaniem KE, istnieją obecnie przeszkody, które utrudniają koncentrację na unijnym rynku usług finansowych, a co za tym idzie wyłonienie gracza, który byłby w stanie konkurować na świecie z wielkimi instytucjami z Azji czy USA. Chodzi też o wykorzystanie potencjału, jaki daje działalność na jednolitym rynku liczącym 450 mln konsumentów.

    "Wobec zażartej konkurencji na świecie, nie możemy sobie pozwolić na istnienie 25 rynków średniej wielkości, (na których działają) mistrzowie drugiej ligi" - powiedział McCreevy.

    Analizę przeszkód, które stoją na drodze do fuzji i przejęć, komisarz przedstawił we wtorek zebranym w Brukseli ministrom finansów krajów UE. Powiedział, że niemal wszyscy zgodzili się z wnioskami, które z analizy wysnuwa Komisja Europejska.

    "Tylko Polska nie chciała pójść tą drogą - powiedział McCreevy. - Nie ma zgody ze strony Polski".

    Zapytany o powody polskiego stanowiska, odesłał do przedstawicieli polskich władz. Dziennikarze nie mieli jednak okazji do zadania pytań, bowiem wiceminister Wiesław Szczuka, który brał udział w posiedzeniu, w czasie swojej wizyty w Brukseli nie spotkał się z prasą.

    W raporcie Komisja Europejska podkreśla, że jedną z przeszkód na drodze do koncentracji są różnorodne kryteria dopuszczania fuzji stosowane przez odpowiednie urzędy w krajach członkowskich. Komisarz McCreevy powiedział, że jasno określone, przejrzyste kryteria byłyby z korzyścią dla wszystkich, bowiem wtedy nie byłoby podejrzenia nacisków przy wydawaniu - albo nie - zgody na fuzję.

    Banki i instytucje skarżą się też na koszty, jake wiążą się z połączeniem z zagranicznym partnerem, które niwelują nieraz ewentualne korzyści z fuzji, a także szereg innych przeszkód, w tym niechęć mieszkańców niektórych krajów do "obcego kapitału".

    Według danych Komisji Europejskiej, fuzje i przejęcia stanowią 20 proc. wartości transakcji w sektorze finansowym UE; w innych sektorach odsetek ten sięga 45 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane