Polska spłaciła w czwartek 868 mln USD długu wobec USA

Polska Agencja Prasowa SA
12-05-2005, 18:40

Polska spłaciła w czwartek 868 mln dolarów amerykańskiej części zadłużenia w Klubie Paryskim, a w piątek spłaci część szwedzką o wartości 202 mln euro - poinformował PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

Polska spłaciła w czwartek 868 mln dolarów amerykańskiej części zadłużenia w Klubie Paryskim, a w piątek spłaci część szwedzką o wartości 202 mln euro - poinformował PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

    "Dziś (w czwartek) zapłaciliśmy USA 868 mln dolarów. To jest spłata całości długu z wyłączeniem kwoty przekazanej na Ekofundusz w wysokości 96 mln dolarów" - powiedział Szczuka.

    "W piątek (13 maja) przekażemy Szwecji 202 mln euro. To jest całość zadłużenia" - dodał wiceminister.

    Szczuka dodał, że resort finansów czeka ciągle na odpowiedź największego wierzyciela spośród członków Klubu Paryskiego, czyli Francji. Polska winna jest jej ponad 2,6 mld euro.

    Jak powiedział w środę minister finansów Mirosław Gronicki, gdyby Francja pozytywnie odpowiedziała na polską propozycję, to niewykluczone są kolejne emisje papierów dłużnych nominowanych w euro. W tym roku resort finansów uplasował już euroobligacje o wartości 4,5 mld euro z przeznaczeniem na sfinansowanie przedterminowej spłaty długu w Klubie Paryskim.

    Spłata amerykańskiej i szwedzkiej cześci zadłużenia to nie koniec operacji rolowania długu w KP. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przedstawicieli MF, do końca czerwca zostanie spłacony dług wobec Szwajcarii (285,5 mln euro).

    Poza częścią szwajcarską Polska chce spłacić przed terminem również hiszpańską część długu w Klubie Paryskim i trwają obecnie rozmowy z Hiszpanią w sprawie formuły spłaty. Polska jest winna Hiszpanii około 45 mln euro.

    Od początku procesu przedterminowej spłaty długu w KP o wartości 16.805 mln dolarów Polska spłaciła - nie licząc spłaty USA i Szwecji - dług wart 4.763,2 mln dolarów wobec pięciu krajów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polska spłaciła w czwartek 868 mln USD długu wobec USA