Polski złoty pnie się w raporcie Big Maca

skib/, The Economist
opublikowano: 27-01-2023, 15:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Polski złoty jest wciąż za nisko wyceniany względem dolara, ponieważ do osiągnięcia równości walutowej brakuje mu 23,6 proc. Mimo to wykazał spory postęp wobec poprzednich okresów - wynika z najnowszego raportu “The Big Mac Index”.

Adobe Stock

Indeks Big Maca opracowany przez ekspertów “The Economist” ocenia wartość poszczególnych walut na podstawie cen kultowej kanapki McDonald’sa w różnych krajach. W Polsce Big Mac kosztuje 17,75 zł, a w USA 5,36 USD (23,23 zł). Z wykresu wynika, że oferowany na rynku kurs sięga 4,34, czyli polska waluta jest niedowartościowana o 23,6 proc.

Mimo że złoty znajduje się relatywnie nisko w rankingu, to jego pozycja od jakiegoś czasu ma tendencję wzrostową. W lipcu ubiegłego roku jego niedowartościowanie wyniosło 30,3 proc, zaś na początku 2022 r. 31,8 proc.

W tym półroczu względem dolara przewartościowanych jest pięć walut: na pierwszym miejscu jest frank szwajcarski (35,4 proc.). Na następnych: peso urugwajskie (27,8 proc.), korona norweska (22,9 proc.), korona szwedzka (4,8 proc.) i korona duńska (0,9 proc.). Najbardziej niedowartościowaną walutą jest funt egipski, niedoszacowany względem dolara o 65,6 proc.

“The Big Mac Index” został zainicjowany przez tygodnik “The Economist” w 1986 r. Indeks zakłada, że koszyk dóbr wszędzie na świecie powinien mieć tę samą wartość. Na tej podstawie oceniany jest parytet siły nabywczej, który weryfikuje, czy waluta danego kraju jest przewartościowana.

Burgeronomia nie powstała dla precyzyjnego pomiaru niedostosowania walutowego, tylko jako narzędzie ułatwiające zrozumienie teorii kursów walutowych. Mimo to stała się globalnym wskaźnikiem i przedmiotem dziesiątek badań akademickich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane