Czytasz dzięki

Polskie firmy popracują dla kosmicznej agencji

MAG
opublikowano: 29-04-2008, 00:00

Pięć firm, w tym Techmex, będzie współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną. Polski rząd wesprze je 1 mln EUR.

Pięć firm, w tym Techmex, będzie współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną. Polski rząd wesprze je 1 mln EUR.

Geosystems Polska, Grytech Jerzy Grygorczuk, Transit, Polspace i Techmex — oto pięć firm, których projekty zaakceptowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Będą realizowane w ramach współpracy Polski z agencją, a ich koszt sięgnie w tym roku 1 mln EUR. To wysokość składki członkowskiej Polski i wartość kontraktów zawieranych z ESA.

— Będziemy się starali zwiększać tę składkę, by więcej podmiotów mogło brać udział w programie — zapowiada Rafał Baniak, wiceminister gospodarki.

Oprócz pięciu firm, z których Polspace wykona dwa projekty, przedsięwzięcia dla ESA zrealizują też: Centrum Badań Kosmicznych PAN (cztery projekty), Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Instytut Geodezji i Kartografii (dwa projekty) oraz Akademia Marynarki Wojennej.

Do Ministerstwa Gospodarki trafiło 47 propozycji, spośród których wybranych zostało 15. Trzy czekają w kolejce. Kontrakty z ESA są możliwe, bo wczoraj rząd podpisał z agencją kartę działań. Na razie Polska jest krajem współpracującym, a za pięć lat może stać się członkiem ESA. Wkrótce będą nim Czechy, które współpracowały z organizacją od kilku lat.

— Polska jest czwartym krajem współpracującym spośród nowych członków UE, po Czechach, Węgrzech i Rumunii — mówi Chris de Coo- ker, dyrektor ds. międzynarodowych ESA.

Dopóki nie staniemy się pełnoprawnym członkiem, Polacy nie będą astronautami w ESA. A właśnie zapadła decyzja o rekrutacji czterech osób. Dziś ekipa astronautów agencji ESA liczy 8-10 osób.

4

Polska jest czwartym krajem, po Czechach, Węgrzech i Rumunii, spośród nowych członków UE, który współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane