Polskie LNG wyda 20 mln zł na straż pożarną dla terminalu LNG w Świnoujściu

ISBnews
opublikowano: 10-09-2014, 14:23

Polskie LNG wybuduje i wyposaży nowoczesną jednostkę ratowniczo-gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej dla terminalu LNG w Świnoujściu kosztem ponad 20 mln zł, podała spółka.

"Spółka przeznaczy na ten cel ponad 20 mln zł. Nowa jednostka, zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji - niecałe trzy minuty drogi od niej, zapewni bezpieczeństwo przeciwpożarowe terminalu w okresie jego eksploatacji" - czytamy w komunikacie.

Utworzenie i wyposażenie w sprzęt ratowniczy nowej jednostki przewidują podpisane dzisiaj dwa porozumienia pomiędzy spółką Polskie LNG, Państwową Strażą Pożarną oraz wojewodą zachodniopomorskim.

Pierwsze z porozumień dotyczy budowy nowej strażnicy JRG, której zadaniem będzie nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego terminalu LNG, ale również prowadzenie akcji ratowniczych na rzecz mieszkańców Świnoujścia. Drugie porozumienie dotyczy wyposażenia przez Polskie LNG Jednostki w niezbędny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, podano także.

"Dokładna ilość oraz rodzaj sprzętu i środków ratowniczych, niezbędnych do właściwej organizacji i prowadzenia akcji ratowniczych, zapewniających skuteczność działań oraz spełnienie odpowiednich warunków bezpieczeństwa, zostaną uzgodnione po zatwierdzeniu przez PSP, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wewnętrznego i zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego dla terminalu LNG" - powiedział wiceprezes Polskiego LNG Antoni Podolski, cytowany w komunikacie.

Państwowa Straż Pożarna zobowiązana będzie utrzymywać w stałej gotowości i dyspozycji niezbędne zasoby osobowe i sprzętowe nowej jednostki. Z uwagi na to, że PSP realizować będzie działania szczególnie dedykowane zabezpieczeniu przeciwpożarowemu terminalu LNG, w tym gazociągów umiejscowionych na terenie inwestycji, spółki Polskie LNG oraz Gaz-System będą partycypować w kosztach ponoszonych przez PSP w tym zakresie. Łączny koszt budowy i wyposażenia nowej jednostki szacowany jest na ok. 20 mln zł, wyjaśniono w materiale.

"Potrzeba utworzenia profesjonalnej formacji PSP w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu LNG wynika z planów jego budowy i eksploatacji. Początkowo bezpieczeństwo terminalu miała zapewniać Zakładowa Straż Pożarna, która miała się mieścić na terenie inwestycji. W wyniku konsultacji oraz dialogu z interesariuszami projektu i otoczeniem inwestycji, których wynikiem są dzisiejsze porozumienia, zdecydowano się powierzyć zadanie ochrony przeciwpożarowej terminalu LNG Państwowej Straży Pożarnej, na mocy podpisanych dzisiaj porozumień" - czytamy dalej w komunikacie.

Polskie LNG uruchomi postępowanie, które wyłoni wykonawcę projektu i budynku nowej strażnicy jednostki ratowniczo-gaśniczej. Równolegle, Państwowa Straż Pożarna stworzy modele zapewniające utrzymanie w stałej gotowości i dyspozycji niezbędne zasoby osobowe i sprzętowe nowej jednostki.

"Rozpoczęcie prac budowlanych JRG planowane jest na 2015 rok, a zakończenie inwestycji na rok 2017" - podsumowano w materiale.

Terminal LNG w Świnoujściu to jedna z największych w tej części Europy inwestycji infrastrukturalnych. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polskie LNG wyda 20 mln zł na straż pożarną dla terminalu LNG w Świnoujściu