Plettac, producent rusztowań, zdobył kontrakt w Izraelu. Ekspert z biura PAIH w Tel Awiwie zachęca: ten kraj to wielki plac budowy.
Plettac Distribution, producent rusztowań z grupy Bilfinger Berger, który ma fabrykę w Grabowie nad Prosną, podpisał umowę z izraelskim dystrybutorem i właśnie się nią pochwalił.
– Latem 2022 r., po miesiącach negocjacji, badań i innych przygotowań, uzyskaliśmy pierwszy certyfikat potwierdzający zgodność produkowanych przez nas rusztowań z izraelskimi wymogami. Nie przeszlibyśmy przez ten długotrwały i złożony proces, gdyby nie wsparcie biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Tel Awiwie. Kierujący nim Mateusz Kamer stale nam w nim towarzyszył. Dzięki temu rozpoczęliśmy współpracę z lokalnym przedstawicielem i obecnie uczestniczymy w licznych projektach na terenie całego kraju. Nasz cel na ten rok to zwiększenie wolumenu eksportu do Izraela – mówi Wojciech Dinst, wiceprezes Plettac Distribution.
Firma ma siedzibę w Ostrzeszowie i została utworzona w 1996 r. przez niemiecki Plettac z Plettenberga. W 2004 r. 100 proc. udziałów zostało przejęte przez polskich przedsiębiorców, którzy w 1991 r. założyli z niemiecką spółką Plettac firmę świadczącą usługi montażu i dzierżawy nowoczesnych rusztowań. Obecnie spółka należy do Bilfinger Berger.
Zapotrzebowanie na materiały i technologie budowlane jest w Izraelu ogromne.
– Izrael to jeden wielki plac budowy. Dlatego może być ciekawą alternatywą dla rynków, na których do tej pory działali polscy eksporterzy z branży budowlanej. Lokalni wykonawcy z Izraela szczególną otwartość wykazują wobec produktów z Unii Europejskiej. To efekt zmiany zasad rejestracji importowanych materiałów budowlanych w Izraelskim Instytucie Standardów. Unijne certyfikaty są uznawane bez konieczności uzyskiwania izraelskiego świadectwa jakości. Zaostrzono też zasady dotyczące rejestracji wybranych materiałów budowlanych, które wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo i jakość wykończenia budynków. Tego typu produkty muszą spełniać standardy izraelskie, które bazują na europejskich standardach jakości. Polscy przedsiębiorcy z branży budowlanej ściśle tych zasad przestrzegają, dlatego ich produkty są mile widziane w Izraelu – wyjaśnia Mateusz Kamer, kierujący Zagranicznym Biurem Handlowym PAIH w Tel Awiwie.
W tym roku w targach Construct and Design w Izraelu na stoisku zorganizowanym przez PAIH prezentowało się sześć polskich firm.
W 2021 r. sprzedaż zagraniczna wyrobów polskiej branży budowlanej stanowiła 4 proc. eksportu towarów ogółem. Obejmowała głównie farby, płyty chodnikowe, konstrukcje i części konstrukcji z żeliwa lub stali, artykuły z cementu lub betonu, kafle i płytki ścienne. Ponad 83 proc. eksportu zostało skierowane do UE.