Polskie rusztowania jadą do Izraela

opublikowano: 15-03-2023, 12:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Plettac, producent rusztowań, zdobył kontrakt w Izraelu. Ekspert z biura PAIH w Tel Awiwie zachęca: ten kraj to wielki plac budowy.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Jakie są obecnie wymogi na izraelskim rynku budowlanym
  • Ile czasu zajęło polskiej firmie wejście na ten rynek

Plettac Distribution, producent rusztowań z grupy Bilfinger Berger, który ma fabrykę w Grabowie nad Prosną, podpisał umowę z izraelskim dystrybutorem i właśnie się nią pochwalił.

– Latem 2022 r., po miesiącach negocjacji, badań i innych przygotowań, uzyskaliśmy pierwszy certyfikat potwierdzający zgodność produkowanych przez nas rusztowań z izraelskimi wymogami. Nie przeszlibyśmy przez ten długotrwały i złożony proces, gdyby nie wsparcie biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Tel Awiwie. Kierujący nim Mateusz Kamer stale nam w nim towarzyszył. Dzięki temu rozpoczęliśmy współpracę z lokalnym przedstawicielem i obecnie uczestniczymy w licznych projektach na terenie całego kraju. Nasz cel na ten rok to zwiększenie wolumenu eksportu do Izraela – mówi Wojciech Dinst, wiceprezes Plettac Distribution.

Firma ma siedzibę w Ostrzeszowie i została utworzona w 1996 r. przez niemiecki Plettac z Plettenberga. W 2004 r. 100 proc. udziałów zostało przejęte przez polskich przedsiębiorców, którzy w 1991 r. założyli z niemiecką spółką Plettac firmę świadczącą usługi montażu i dzierżawy nowoczesnych rusztowań. Obecnie spółka należy do Bilfinger Berger.

Zapotrzebowanie na materiały i technologie budowlane jest w Izraelu ogromne.

– Izrael to jeden wielki plac budowy. Dlatego może być ciekawą alternatywą dla rynków, na których do tej pory działali polscy eksporterzy z branży budowlanej. Lokalni wykonawcy z Izraela szczególną otwartość wykazują wobec produktów z Unii Europejskiej. To efekt zmiany zasad rejestracji importowanych materiałów budowlanych w Izraelskim Instytucie Standardów. Unijne certyfikaty są uznawane bez konieczności uzyskiwania izraelskiego świadectwa jakości. Zaostrzono też zasady dotyczące rejestracji wybranych materiałów budowlanych, które wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo i jakość wykończenia budynków. Tego typu produkty muszą spełniać standardy izraelskie, które bazują na europejskich standardach jakości. Polscy przedsiębiorcy z branży budowlanej ściśle tych zasad przestrzegają, dlatego ich produkty są mile widziane w Izraelu – wyjaśnia Mateusz Kamer, kierujący Zagranicznym Biurem Handlowym PAIH w Tel Awiwie.

W tym roku w targach Construct and Design w Izraelu na stoisku zorganizowanym przez PAIH prezentowało się sześć polskich firm.

W 2021 r. sprzedaż zagraniczna wyrobów polskiej branży budowlanej stanowiła 4 proc. eksportu towarów ogółem. Obejmowała głównie farby, płyty chodnikowe, konstrukcje i części konstrukcji z żeliwa lub stali, artykuły z cementu lub betonu, kafle i płytki ścienne. Ponad 83 proc. eksportu zostało skierowane do UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane