Polskie start-upy docenione za granicą

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 12-12-2016, 22:00

Brainly, Kontakt.io oraz Everytap — to niektóre firmy nagrodzone w konkursie Central European Startup Awards.

W Słowenii odbyło się jedno z największych wydarzeń promujących młode i innowacyjne przedsiębiorstwa z Europy Środkowo- Wschodniej. Podczas imprezy Central European Startup Awards (CESA) wyróżniono nowatorskie firmy z regionu. Nagrody przyznało międzynarodowe jury oraz społeczność startupowa z dziesięciu europejskich krajów. W finałowym starciu wzięli udział zwycięzcy krajowych konkursów. Polskie firmy zdobyły aż pięć z 13 statuetek. Nagrody będą przepustką do walki o laury w globalnej rywalizacji. Najważniejsze wyróżnienie „Start-up roku” trafiło do Brainly — polskiej platformy edukacyjnej, która skupia miesięcznie 60 milionów użytkowników z 35 krajów. Spółka zdobyła również pierwsze miejsce w kategorii „Start-up wywołujący największy wpływ na społeczeństwo”.

— To bardzo zasłużone wyróżnienie. Brainly to jeden z gorętszych polskich towarów eksportowych — komentuje Justyna Linowiecka z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter (krajowy partner CESA). Inny polski start-up — Kontakt.io — zwyciężył w kategorii „Internet Rzeczy (IoT)”. Krakowska spółka pracuje nad beaconami, miniaturowymi nadajnikami wykorzystującymi Bluetooth 4.0. Współpracuje z takimi markami, jak McDonald’s, Carrefour czy Nike. Nagroda publiczności też trafiła w Polsce ręce. Wyróżnienie przyznawane przez społecznośćstartupową z Europy Środkowo-Wschodniej otrzymała firma Everytap z Gdańska. Spółka stworzyła aplikację lojalnościową, która cieszy się uznaniem użytkowników także poza granicami naszego kraju. Kapituła konkursu doceniła ponadto polski program wsparcia start-upów — „HugeThing.vc”, realizowany przez SpeedUp Venture Capital Group. W ramach trwającego trzy tygodnie programu akceleracyjnego eksperci pomagają zespołom młodych ludzi pracowaćnad rozwojem ich biznesowych pomysłów.

— Po raz pierwszy polscy przedstawiciele zdobyli nagrody w konkursie CESA — i to w pięciu kategoriach. To pokazuje, że polskie innowacje przodują w Europie. Jako narodowy partner wydarzenia cieszymy się, że mogliśmy brać udział w prezentacji polskich bohaterów startupowych na arenie międzynarodowej — podkreśla Justyna Linowiecka. © Ⓟ

LAURY ZA INNOWACJE: Polscy przedsiębiorcy zdobyli pięć spośród trzynastu statuetek przyznawanych w konkursie Central European Startup Awards. Wśród zwycięzców znalazły się m.in. Brainly oraz Everytap. [FOT. SISINA KANIZAJ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane