Polwax odtajnił informacje

opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Producent parafiny dostał żądanie zapłaty 11 mln zł. Raport utajnił i podał do publicznej wiadomości dopiero, gdy zapewnił sobie pieniądze na spłatę.

Pismo od firmy Orlen Projekt, która jest generalnym wykonawcą instalacji tzw. odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych trafiło do Polwaksu 18 lutego 2019 r. Wykonawca inwestycji chce m.in., aby zamawiający w ciągu 45 dni przedstawił finansowe zabezpieczenia tej inwestycji. Chodzi o prawie 103,84 mln zł. Ta kwota ma być pomniejszana o każdorazową wypłatę, jakiej będzie dokonywał Polwax za wykonane już prace.

Orlen Projekt zażąda takiej zapłaty: 11,131 mln zł, na które opiewają wystawione już faktury. Pieniądze chciał otrzymać w ciągu siedmiu dni i grozi, że w razie braku zapłaty może w ogóle odstąpić od umowy. Polwax poinformował o sprawie w komunikacie datowanym na 12 marca. Pisze w nim, że Orlen Projekt nie przedstawił dokumentów, na podstawie których można by zapłacić za usługi. Chodzi o oryginały faktur, wystawionych przez podwykonawców inwestycji. Zamawiający dodaje, że jest jednak gotów uregulować rachunki.

— Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą i gdy tylko otrzymamy od niego całą niezbędną dokumentację, w ciągu siedmiu dni dokonamy zapłaty za już zrealizowaneprace — zapewnia Witold Nieć, odpowiadający w Polwaksie za kontakty z mediami.

Dodaje, że spółka zabezpieczyła odpowiednie fundusze na ten cel. 12 marca — czyli właśnie w dniu publikacji komunikatu — firma podpisała z ING Bankiem Śląskim porozumienie, które pozwoli jej sprostać żądaniom kontrahenta, dotyczącym właśnie zapłaty za wykonane prace. Umowa z bankiem dotyczy uruchomienia drugiej transzy kredytu, która ma być przeznaczona na finansowanie lub refinansowanie kosztów prowadzonej inwestycji. Jak wynika z komunikatu, spółka wciąż negocjuje z bankiem kwestię zabezpieczenia na kwotę odpowiadającą pozostałemu jeszcze do zapłaty wynagrodzeniuwykonawcy. Chodzi o prawie 103,84 mln zł brutto, co może być pomniejszane o wypłaty, jakich zamawiający dokona na rzecz Orlen Projekt w najbliższym czasie. Jakie są perspektywy podpisania z bankiem umowy dotyczącej tego zabezpieczenia?

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Pracujemy nad tym — mówi Witold Nieć.

Udostępniając drugą transzę bank wziął pod uwagę planowaną emisję akcji Polwaksu. Decyzja w sprawie tej emisji ma być podjęta na najbliższym nadzwyczajnym walnym spółki, które zostało zwołane na 25 marca. Spółka chce wypuścić do 20,6 mln akcji serii E, których cena emisyjna ma wynosić 1 zł. Emisję papierów tej serii, ale w liczbie najwyżej 4,5 mln sztuk, planowano w Polwaksie już we wrześniu zeszłego roku. Miała ona, według ówczesnych założeń, pozwolić pozyskać 30 mln zł (chodziło o subskrypcję prywatną bez prawa poboru). W listopadzie zarząd porzucił jednak te plany i stwierdził, że poszuka innych źródeł finansowania.

Najbliższe NWZ w sprawie emisji akcji serii E zostało zwołane na żądanie jednego z większych akcjonariuszy Polwaksu — Krzysztofa Moski, który ma pakiet 14,95 proc. papierów, dających mu 12,74 proc. głosów.

Polwax to największy europejski wytwórca i dystrybutor parafiny przemysłowej. Firma zakłady w Jaśle i Czechowicach- -Dziedzicach. Na GPW jest notowana od 2014 r. Po publikacji komunikatu kurs spadł na sesji 13 marca o 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu