Pomorska strefa cztery razy lepsza

opublikowano: 11-10-2017, 22:00

Nawet bez historycznie największego, ale też nie do końca pewnego, projektu Azotów PSSE już pobiła ubiegły rok.

200. zezwolenie zostało wydane wczoraj w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE). — Odebrała je firma BB Electronics Poland, część duńskiej grupy produkującej elektronikę. Zainwestuje 10 mln zł i zatrudni 57 osób — mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.

Samorządy coraz bardziej świadomie podchodzą do inwestorów. Pytają, jakie wynagrodzenia zapewnią, czy jest możliwość inwestycji w pracownię w szkole zawodowej, co firma zrobi dla otoczenia. To dowód, że planowane w ustawie o strefach kryteria jakościowe mają sens — uważa Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.
Zobacz więcej

TO JUŻ SIĘ DZIEJE:

Samorządy coraz bardziej świadomie podchodzą do inwestorów. Pytają, jakie wynagrodzenia zapewnią, czy jest możliwość inwestycji w pracownię w szkole zawodowej, co firma zrobi dla otoczenia. To dowód, że planowane w ustawie o strefach kryteria jakościowe mają sens — uważa Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE. [FOT. ARC]

Firma kupiła jedną z hal należących do Jabila, amerykańskiego producenta z tej samej branży. Wybuduje też nową halę. BB Electronics będzie produkować systemy elektroniczne dla branż medycznej, telekomunikacyjnej, informatycznej i przemysłowej. Dzień wcześniej pomorska strefa wydała zezwolenie dla Finn-Marin Polska, fińskiego producenta jachtów.

— Firma zainwestuje w Tczewie 16,5 mln zł i zatrudni 20 osób przy produkcji łodzi wycieczkowych i sportowych — mówi Paweł Lulewicz. To pierwsza inwestycja z tej branży, choć pomorska strefa ma wielu inwestorów z sektora stoczniowego.

— To m.in. producenci kadłubów. Namawiają firmy, z którymi współpracują: dostawców elektroniki, automatyki, układów sterowania, by inwestowali w pobliżu. Naszym marzeniem jest, by produkcja firm w strefie była kompleksowa, by powstawały kompletne jednostki — mówi Paweł Lulewicz.

W tym roku strefa bije swoje rekordy. Wydała 22 zezwolenia, w których firmy obiecują 1,7 mld zł inwestycji i 571 miejsc pracy. Przez cały 2016 r. było 16 zezwoleń, 397,5 mln zł deklarowanych nakładów i 652 etatów.

— Plan minimum do końca roku to 30 zezwoleń — zapowiada Paweł Lulewicz. W tegorocznych deklaracjach wartości inwestycji duży udział ma projekt Grupy Azoty, która obiecuje wydać 1,2 mld zł. W Policach planowano początkowo produkcję propylenu, ostatnio zapadła jednak decyzja, że ma to być bardziej złożony produkt — polipropylen. To oznacza radykalnie wyższe wydatki inwestycyjne — 1,27 mld EUR! Może być to poważny problem. Są i inne: zapotrzebowanie Grupy Azoty na ten surowiec jest znacznie mniejsze niż zakładane moce produkcyjne nowego zakładu, a nie ma ona doświadczenia w handlu polipropylenem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Bartłomiej Mayer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu