Pomorskie: rusza budowa wiaduktu w ciągu drogi krajowej nr 21 

PAP
opublikowano: 04-09-2009, 15:44

W poniedziałek w Ustce (Pomorskie) zacznie się budowa nowego wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu drogi krajowej nr 21 Ustka-Miasto - poinformował w piątek rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Piotr Michalski.

Za projekt nowego wiaduktu GDDKiA zapłaciła 165 tys. zł. Koszt prac budowlanych to 3,05 mln zł. Obiekt ma być gotowy do końca listopada. Przetarg na jego budowę wygrało konsorcjum dwóch firm: Mosty Kujawy Krzysztof Szymański z Mostek i spółka Pol-Dróg z Człuchowa.

Wiadukt o długości 30 metrów i nośności 50 ton będzie stalową skorupą w kształcie tunelu, na którym zostanie umieszczona dwupasmowa jezdnia o szerokości 9 metrów. W ramach prac przy wnoszeniu wiaduktu przebudowany zostanie 205-metrowy odcinek drogi nr 21.

Wiadukt powstanie w tym samym miejscu, w którym do lutego 2009 r. stał poprzedni most, wybudowany jeszcze przez II wojną światową. Tamten obiekt trzeba było rozebrać po tym, jak pod koniec stycznia z powodu złego stanu technicznego doszło do pęknięcia przyczółka wiaduktu i obsunięcia się jezdni o 20-30 centymetrów.

Przez wiadukt prowadziła główna droga do usteckiego portu i zachodniej części miasta. Po tym jak doszło do awarii mostu ruch samochodowy na tym kierunku odbywa się objazdem przez las.

Śledztwo w sprawie katastrofy budowlanej na wiadukcie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Słupsku. Ma ono m.in. odpowiedzieć na pytanie, kto był właścicielem mostu. Jak powiedziała PAP prokurator rejonowa Maria Pawłyna postępowanie cały czas prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom.

Do końca 2008 r. wiadukt w Ustce znajdował się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 210 Ustka- Słupsk. Potem. trasa ta stała się częścią drogi krajowej nr 21 Słupsk - Miastko. Zmiany kategorii drogi dokonano w ramach rządowej rekompensaty za planowane umieszczenie na terenie powiatu słupskiego amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Wiadukt w Ustce został przejęty przez gdański oddział GDDKiA 1 stycznia 2009 r. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pomorskie: rusza budowa wiaduktu w ciągu drogi krajowej nr 21