Ponad 1,5 mln zł pomocy przekazała w tym roku Fundacja Rodzin Górniczych

PAP
opublikowano: 13-12-2008, 15:33

Pomoc wartą 1,5 mln zł przyznała dotąd w  tym roku Fundacja Rodzin Górniczych (FRG) zajmująca się rodzinami ofiar wypadków w kopalniach. W sobotę podopieczni Fundacji spotkali się w Katowicach na  corocznym spotkaniu opłatkowym.

"Byłyśmy niedawno z córką na organizowanej przez Fundację wycieczce, córka poznała tam koleżanki, z którymi utrzymuje kontakty. Ja też spotkałam inne matki, w podobnej co moja sytuacji. Rozmawiałyśmy - taka możliwość, rozmowa - to dużo dla nas znaczy" - mówiła dziennikarzom jedna z mam, która na spotkanie przyszła z nastoletnią córką.

Pozyskane w tym roku przez Fundację środki umożliwiły m.in. wypłacanie pozostającym pod jej opieką uczniom i studentom 318 comiesięcznych stypendiów w wysokości od 300 do 500 zł. Prócz tego FRG przyznała ok. 100 jednorazowych zapomóg, na które co miesiąc przeznaczała ok. 40 tys. zł, zorganizowała też wyjazdy wakacyjne dla ok. 150 dzieci.

Jak zapowiedział podczas spotkania nowy prezes FRG Bogdan Ćwięk, dzięki uwagom z przeprowadzonej wśród podopiecznych ankiety, w przyszłym roku Fundacja chce częściej organizować m.in. wycieczki krajoznawcze, które sprawdziły się dotąd, integrując dzieci i rodziców. Raz na kwartał będą też odbywać się odczyty specjalistów, np. psychologii.

FRG ogłosiła też konkurs na wspomnienia górnicze, które udokumentowane, zebrane i - być może - wydane przez któreś z branżowych wydawnictw, mogą stać się swego rodzaju dokumentem historycznym. Prezes Fundacji zaznaczył, że formuła konkursu jest bardzo szeroka, a czas na zebranie materiałów to co najmniej pierwsze półrocze 2009 r.

Ćwięk przepraszał w sobotę rodziny górnicze za głośne ostatnio w mediach zamieszanie z wypłatami stypendiów między 24 listopadem, a 3 grudnia, spowodowane zmianami w zarządzie Fundacji. Jak mówił, było ono skutkiem nieporozumienia proceduralnego, które zostało szybko wyjaśnione, po czym płatności odblokowano.

Kłopoty związane były ze zmianą zarządzie Fundacji. Po odwołaniu z funkcji były prezes Kazimierz Służewski, który prowadził FRG od czasu jej powstania, podważył legalność nowych władz i doprowadził do zablokowania konta. W reakcji Zgromadzenie Fundatorów, nie widząc nieprawidłowości, m.in. zaproponowało zmianę statusu, by prezesi mogli pełnić swą funkcję najwyżej przez dwie czteroletnie kadencje.

Nowy prezes poinformował w sobotę podopiecznych, że niezależnie od planowych i zaległych przekazów wszystkie rodziny górnicze otrzymają w najbliższym tygodniu pocztą świąteczne niespodzianki. Uspokoił też, że nowy zarząd Fundacji 11 grudnia został zarejestrowany w sądzie i wszelkie formalności z tym związane zostały zakończone.

Według szacunkowych danych, w ciągu minionych 25 lat w kopalniach węgla zginęło prawie 1,5 tys. górników, którzy pozostawili ok. 4,5 tys. wdów i dzieci. Powołana w 1997 r. Fundacja od ub. roku - prócz wdów i sierot po górnikach - pomaga rodzinom osób poszkodowanych w wypadkach w kopalniach lub dotkniętych innymi nieszczęściami.

FRG m.in. wypłaca stypendia uczniom i studentom - pod warunkiem ich dobrych wyników w nauce i zachowania w szkole, a także świadczenia jednorazowe. Organizuje letnie kolonie i obozy i wycieczki krajoznawcze - w tym zagraniczne. Oferuje też wsparcie psychologiczne dla rodzin, a jej działania mają pomóc w wychowaniu dzieci, które pod ziemią straciły ojców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ponad 1,5 mln zł pomocy przekazała w tym roku Fundacja Rodzin Górniczych