Ponad połowa z nas uważa, że międzynarodowa sytuacja Polski jest dobra

PAP
opublikowano: 07-07-2008, 13:10

W opinii 64 proc. ankietowanych sytuacja Polski na scenie międzynarodowej jest dobra; większość badanych (76 proc.) uważa, że obecnie nie ma zewnętrznego zagrożenia dla naszego kraju - wynika z  najnowszego sondażu CBOS.

Jednocześnie 45 proc. ankietowanych sądzi, że w stosunkach z innymi krajami Polska raczej niewystarczająco zabezpiecza swe interesy.

CBOS zwraca uwagę, że odsetek respondentów uważających sytuację międzynarodową Polski za dobrą (64 proc.) jest największy od 2003 r., odkąd Centrum pyta o taką ocenę.

Jako złą sytuację Polski na scenie międzynarodowej oceniło 20 proc. badanych, 16 proc. nie wyraziło opinii na ten temat.

CBOS zaznacza również, że przekonanie, że nie ma zewnętrznego zagrożenia dla Polski dominuje już od kilkunastu lat, ale nasiliło się w ostatnich trzech - co zapewne wiąże się z członkostwem Polski w UE.

Według najnowszego sondażu zdecydowana większość respondentów (76 proc.) uważa, że obecnie nie ma zewnętrznego niebezpieczeństwa dla naszego kraju. Zagrożenie takie istnieje w opinii 12 proc. badanych, tyle samo nie wyraziło w tej kwestii zdania.

Pomimo tego, że większość respondentów pozytywnie ocenia sytuację Polski na scenie międzynarodowej i jest przekonana, że nie istnieje zagrożenie zewnętrzne, opinie na temat obecnej polityki zagranicznej i tego, czy Polska wystarczająco chroni swe interesy, są już bardziej powściągliwe.

Zdaniem 45 proc. badanych Polska "raczej niewystarczająco" zabezpiecza swoje interesy w stosunkach z innymi krajami. W opinii 36 proc. robi to "raczej wystarczająco", a 19 proc. badanych nie wyraziło opinii.

Według CBOS liczba pozytywnych ocen międzynarodowej sytuacji Polski jest tym większa, im wyższy jest poziom wykształcenia badanych - wśród najlepiej wykształconych sięga on 74 proc.

Stosunkowo najlepiej sytuację Polski w świecie oceniają zwolennicy PO (80 proc. - dobra, 13 proc. - zła), nieco gorzej sympatycy SLD (77 proc. - dobra, 17 proc. - zła) i PSL (76 proc. - dobra 15 proc. - zła) a najgorzej elektorat PiS (73 proc - dobra, 20 proc - zła).

Jednak najmniej pozytywnych ocen, a najwięcej negatywnych wyrażają osoby bierne politycznie. Wśród osób niezamierzających głosować 53 proc. uważa, że międzynarodowa sytuacja Polski jest dobra, a 23 proc. ocenia ją jako złą.

Przekonanie o istnieniu zagrożenia zewnętrznego dla Polski jest częstsze wśród zwolenników partii opozycyjnych (14 proc. elektoratu PiS i 11 proc. - SLD) niż wśród sympatyków ugrupowań tworzących koalicję rządową (po 7 proc. PO i PSL).

Ocena polityki zagranicznej i tego jak chroni ona interes Polski w relacjach z innymi krajami zależna jest m.in od preferencji partyjnych.

W elektoratach PO i SLD przeważają oceny pozytywne: 52 proc. zwolenników PO i 48 proc. sympatyków SLD uważa, że Polska raczej wystarczająco zabezpiecza swe interesy w relacjach międzynarodowych; przeciwnego zdania jest 39 proc. elektoratu PO i 32 proc. - SLD.

Wśród zwolenników PSL oceny się równoważą - 47 proc. uważa, że polski interes jest zabezpieczany raczej wystarczająco, 49 proc. że raczej niewystarczająco.

W większości krytyczni są natomiast zdeklarowani wyborcy PiS - 36 proc. z nich pozytywnie ocenia politykę zagraniczną i ochronę polskich interesów na arenie międzynarodowej, a 58 proc. - negatywnie.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 6-9 czerwca 2008 r. na 1107- osobowej reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ponad połowa z nas uważa, że międzynarodowa sytuacja Polski jest dobra